Не толкова промяната на часа влияе на човешкия организъм, колкото климатичните промени в природата, които настъпват през пролетта и есента, двата сезона, в които завъртаме принудително стрелките на часовника. „Виждате навънка, всичко се събужда за нов живот. Това няма как да отмине и човешкия организъм. Поради редица биохимични процеси настъпват ред промени основно в мозъка на човека, които са свързани със синтезата на различни невротрансмитери, така да се каже. Това са сератонин и неговите производни, които са свързанинай-грубо казано с щастието на човека. Това са хормоните на щастието“, обясни в ефира на Радио кърджали кардиологът д-р Кямуран Местан по повод предстоящото в края на март преминаване към лятното часово време.
Промените във времето влияят особено на хората, които са податливи, предразположени към тревожни, депресивни,хипохондрични или към фобийни състояния. Тези, при които вече ги е имало, тези процеси се засилват, посочи д-р Местан.Тази тревожност е свързана и със стреса за организма, който пък води до промени и най вече се отразява върху кръвното налягане и пулса.
Тези процеси не са нови. Известни са, но човек трудно може да се подготви предварително и да ги приеме без да му повлияят. Като превенция кардиологът препоръча в преходните сезони – между септември и ноември, както и между февруари и април, ежедневно излагане на слънце между 40 и 60 минути. „Слънцето оказва много благоприятен ефект върху тези състояния. Добре е човек да се занимава с нещо положително, което му доставя истинско удоволствие“, допълни той. На хората, които вече имат диагноза, свързана с тези процеси, медикът препоръча да се консултират с лекуващия си лекар.
Достатъчният сън е от изключително значение. „Човек на средна възраст би трябвало да спи минимум шест часа на денонощие. Между 6 и 8 часа трябва да спи един човек в работоспособна възраст, за да се чувства активен на следващия ден, за да отпочине организма и да се възстанови от предходния ден“, категоричен беше кардиологът.
От особена важност, разбира се, е и здравословното хранене, както и носенето на удобни дрехи, позволяващи на организма „да диша“.
Вниманието към профилактиката на здравето е друг ключов фактор.
„През последните години се забелязва една тенденция хората да обръщат внимание на здравето си. Всичко това е свързано пак с обществено-икономическите условия и развитието на страната. Всеки вече има достъп най-малкото през телефона до интернет, където може да прочете, да направи някаква справка по отношение на някакво оплакване, което е получил и веднага може да потърси компетентна помощ. Моите лични наблюдения са, че културата на нашия съгражданин по отношение на здравето му вече се повишава. Това е една добра тенденция. Аз лично го отдавам на достъпа до информация“, посочи наблюденията си кардиологът и допълни: „Пазете се. Ценете здравето си“.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
След последното заседание на Демокрация, права и свободи (ДПС-ДПС), в което участваха и областните председатели, стана ясно, че партията няма да оттегли подкрепата си за правителството. Това означава, че ДПС-ДПС няма да подкрепи и вота на недоверие, който ще се гласува днес. Въпреки напрежението в управляващото мнозинство и сигналите, че подписаното..
Предстоящият вот на недоверие в България не се очаква да успее, тъй като в него участват три партии, които са се утвърдили като популистки или прокремълски, заяви в ефира на Радио Кърджали политологът доц. Иво Инджов. Според него, въпреки това, тези партии имат легитимното право да искат вот на недоверие. Гласуват вота на недоверие към..
Осем черни лешояди ще бъдат пуснати на свобода в небето над Източните Родопи до края на този месец. Шест от птиците бяха докарани от Испания през август миналата година, а другите две са спасени от природозащитни организации в Турция и Гърция и докарани в България. В момента всички се намират във волиерата край Маджарово, където се адаптират..
ТОЛ-системата може да бъде лесно манипулирана, коментират от Европейския център за транспортни политики . Пътният експерт Диана Русинова направи експеримент, при който за един и същ лек автомобил със закупена годишна винетка закупи втора за тежкотоварен автомобил клас евро 4. Системата не е отчела очевидното разминаване. Така са губят пари..
В деня на шегата с писателя хуморист Христо Станчев търсим отговори на въпросите смешен ли е животът днес и къде да търсим веселото и забавното в забързаното всекидневие. "Първи април е празник на душата, на творческото вдъхновение, на жизнено необходимите корекции в живота. Големите неща в България се коригират в житейски план чрез..
Главна тема и между хората, и в медиите продължава да е трагедията в град Кочани в Северна Македония, при която загинаха 59 души, предимно младежи, а над 150 бяха ранени. Това каза в ефира на радио Кърджали Люпчо Куртелов, охридски българин, потомък на Братя Миладинови, бивш военен, настоящ екскурзовод. Той припомни, че България беше първата..
Със заповед на Областния управител на Кърджали периодът от 20 март до 30 ноември е обявен за пожароопасен сезон . В тези месеци се забранява паленето на огньове и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м от границите на горските територии . Това припомни в ефира на Радио Кърджали комисар Сергей Заимов, директор..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478