Рамазан Байрам е един от най-големите празници в мюсюлманския календар. Той отбелязва края на 29 или 30-дневния пост, спазван от изгрев до залез слънце през свещения месец Рамазан. Празникът настъпва на първия ден от месеца Шаууал според ислямския календар и е време за радост, прошка и сплотеност.
Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“, което означава „Честит празник!“. В навечерието на празника се раздава зекят – милостиня, чийто размер се определя от Главното мюфтийство. По традиция децата посещават своите родители и роднини, като ги поздравяват и искат прошка от тях.
Местните жители на село Глугхар съхраняват и предават традициите от поколение на поколение, като празничните обичаи създават усещане за сплотеност и топлота.
Първият ден на Байрама започва с приготвянето на мекици, които се раздават на съседи и близки. На втория ден се раздават бонбони, а децата целуват ръцете на възрастните, като по този начин изразяват своето уважение и почит. Семействата, живеещи далеч, се прибират по родните си места, за да посетят своите родители и роднини, да поискат прошка и да покажат своята обич и уважение.
Освен сладките изкушения като баклава и бонбони, в Глухар традиционно се приготвят и „къпани баници“. Те се точат ръчно и носят усещане за домашен уют. Всяко семейство с радост посреща гости, като ги гощава с домашно приготвени лакомства.
Гюлнар Касим разказва за празника в своето детство. Тогава децата са обикаляли къщите с плетени кошници или специално направени торбички, за да събират бонбони и сладкиши. След това се събирали на поляната, за да броят бонбоните си и да се веселят заедно.
Днес в Глухар се съхранява традицията на общоселски празненства. От миналата година жителите се събират в центъра на селото, близо до джамията, за да празнуват заедно. Организира се богата културна програма, включваща музика, танци и веселие. Очакват се гости не само от близките села, но и от Турция, които пристигат, за да споделят радостта от празника със своите близки.
„Празникът е време за сплотеност, обич и уважение. Най-важното е да бъдем здрави, да се обичаме и да се подкрепяме. Весел празник на всички!“ – пожелава Гюлнар Касим на всички, които отбелязват Рамазан Байрам.
Зимата тази година не беше достатъчно студена, което доведе до преждевременно събуждане на някои овощни култури. Това явление беше забелязано още през февруари, особено в Северна България, където температурите бяха сравнително по-ниски, но недостатъчни, за да задържат всички дървета в покой. Преди десетина дни бяха регистрирани значителни..
И сега към една друга гледна точка, тази на потребителите, на фона на предстоящия протест на ресторантьори и хотелиери . Мъже бойкотират ресторанти с любимата си шкембе чорба заради цени , сходни по думите им с Париж и Лондон. Това е така, според създателите на кулинарната платформа за любители на шкембе чорбата Шкемб о гайд . Цените, според..
Жители на ардинското село Бял извор, махала Сара, сигнализираха за пореден път Радио Кърджали за дългогодишен проблем между тях и собственици на животновъдна ферма. Те твърдят, че животните от фермата - крави и овце, са пускани безпризорно, като по този начин влизат в градините им и унищожават продукцията. Освен това създават и..
Двама млади лекари пренебрегнаха много по-доходната работа във Франция и Шотландия иостанаха в България и дори в Кърджали, за да спасяват човешки животи. Д-р Кристина Бонева е офталмолог, а д-р Антон Бонев е рентгенолог. Говорят с жар за работата си още повече, че и за двамата изборът на тази професия е сбъдната детска мечта. Не премълчават, че..
Епизод 47 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е много специален. Заедно с водещия Нурай Садулов в студиото е не кой да е, а Негово Превъзходителство Посланикът на Франция в България – господин Жоел Мейер, който отговаря на въпросите: Какво мисли за нашия край, харесва ли Родопите ? Какво е мнението му за българската кухня..
Първото за Кърджали състезание за баристи вече отмина, но емоцията и полъхът на новото, което надпреварата донесе в града, още дълго ще се усеща. В края на миналата седмица 14 участници влязоха в спор кой ще направи най-вкусното кафе и най-атрактивният кафе-коктейл и ще спечели титлата най-добър бариста на Кърджали. Младата Любомира Соколова изпъкна..
Инициативен комитет поема каузата за възстановяване на бюст-паметника на българския лекар, революционер и деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, д-р Страшимир Дочков. Роден в Цариград, животът му е неразривно свързан със Свиленград, където работи до последните си дни. Станимир Гелимачев от комитета разказва за инициативата...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478