"В тази епоха на палеогена Родопите са представлявали дъно на топъл морски басейн. Този морски басейн е бил осеян с множество вулканични острови, които пък от своя страна са били обрасли с буйна растителност. Както става ясно напоследък, тази растителност е била с тропически характер, както и обитателите, които са обитавали този морски басейн, също са били близки до сегашните тропически обитатели на тропическите води", това обясни в ефира на Радио Кърджали Лидия Кирилова, уредник в отдел "Природа" на музея в Кърджали, който е организатор и домакин на събитието.
Тя уточни, че палеоботаниката е по-скоро прохождаща наука спрямо палеозоологията, не е достигнала още подобаващо признание, но вече има доста успехи на световно ниво. Това е наука, която изследва следите от изчезнали организми, съществували през изминали епохи, периоди, ери. Полеозоологията изучава останките от животни, а палеоботаниката – останките от растения. Двете науки се явяват дялове на палеонтологията.
"Проучването на палеонтологията в Източните Родопи започна с ихтиофауната на този палеогенски басейн назад във времето, но напоследък вече се появяват и публикации, които касаят палеоботаниката. Точно доцент Бозуков е един от водещите учени, който има проучвания в нашия регион. Има вече две публикации, касаещи Вкаменената гора, с установени видове, които са растяли в тази местност преди милиони години. А също така има едно находище при село Устрен, където се откриват много интересни листни фосилни принтове", разказа Лидия Кирилова.
Именно край Устрен доц. Бозуков е откри нов за науката вид фикус, на който е дал името на своя учител, известният български палеоботаник Емануил Паламарев.
Идеята за лекцията на учения в Кърджали идва след ръководена от него и финансирана от Музея експедиция в края на миналата година до Вкаменената гора
"По време на тази експедиция ние успяхме да съберем доста фосилни образци от каменната гора. Тези образци са предадени за обработка и за анализ и сега сме обнадеждени. Очакваме резултати, за да установим нови видове, които са били част от онази далечна епоха и от Вкаменената гора", съобщи Лидия Кирилова.
Лекцията на доц. Владимир Бозуков ще се проведе на 22 април, от 17.30 ч. в библиотеката на Регионалния исторически музей в Кърджали. Доц. Бозуков е ръководител на Секция "Палеоботаника и поленов анализ" в Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.
Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..
Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота. На всеки един ден от..
Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..
Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..
Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..
Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..
Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“. Мнението е на Данаил Добрев , председател на риболовно сдружение „Диксън“. 10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478