Природата днес тържествува и тя празнува Вход Господен в Йерусалим, тревата зеленее, цветята са разцъфнали, а по полетата в малките населени места блеят агънца. Цветница е един от най-вълнуващите празници на село, изпълнен с множество песни, богати обредни традиции и радост. Росица Генчева си спомня как е събирала върбови клонки и е плела венчета на този ден. Как кулинарката възприема името си, какво си спомня от миналото, връща ли се и сега на село, нека да чуем: "Благодаря, че се сетихте за мен на този хубав пролетен празник. Празник! Само хубави неща помня /от село, бел. ред./. Разцъфнали цветя, най-вече лалета, зюмбюли, лулички им викахме...нямам думи, тази зелена...стада...агънца винаги е имало. Пролетен празник, празник на много хора, празник на цветята! "
"На църква се ходи, пък се донасят от тези върбови клонки, слагаме си на вратите".
"Хубав пролетен празник, изпълнен с множество песни, танци, народна музика, наречен още Връбница. Събирала съм върбови клонки, живеехме около река и много върби имаше. И сме плели венчета, и сме ги слагали, и така сме лазарували". Както на Гергьовден, така и на Цветница, се е ядяло печено агнешко.
Гергьовден и Хъдърлез – два празника, дълбоко вкоренени в културната и духовна памет на Родопите, обединяват поколения българи около символите на пролетта, здравето и плодородието. В многообразието на местните традиции, те се честват от християни и мюсюлмани с общо усещане за ново начало и връзка с природата. Соня Костадинова – уредник в..
Васко или Ивитал, както обича да го наричат или шеф Пеньо Иванов, както го обичат мнозина, ще участва в изложба от бижута на Владимир Буров и ученици в галерия Готи в Пловдив. Тя е под надслов "Човекът, който промени моя живот" и е изложба на учителя по бижутерство и негови ученици. Учителят Буров е разпалил десетки сърца за ювелирното..
Във втората част на предаването ще научим малко повече за творческото амплоа на шеф Иванов или Васко , което освен креативността в кухнята, чрез готвенето, проявява своето чувство за естетика и в бижутерийното изкуство. Както знаем, Пеньо Иванов е получил световноизвестни личности, но скоро се е усъвършенствал с природата в село Бяла..
В епизод 51 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя най-западния департамент Финистер в регион Бретан. Ще чуете: Какво означава името на департамента? От коя епоха има човешко присъствие във Финистер? Как бретонците са се озовали на тази територия? Кой град е административен..
Новата дестинация в епизод 50 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" е регионът Бретан. Ще научите къде е разположен този регион и кои са неговите департаменти. Ще чуете интересно интервю на водещия Нурай Садулов с французойка, родена и израснала в Бретан. Събеседничката ще представи любопитни факти за Бретан и..
В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478