Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклор от Родопите оживява в Сладун – празник с песните на Кичка Савова

Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Кърджали

Само след броени дни, в малкото погранично село Сладун отново ще зазвучат народните песни, увековечени от обичаната народна певица Кичка Савова. На 26 и 27 април ще се проведе XIV издание на Международния фолклорен фестивал „С песните на Кичка Савова“, който ще събере участници от цяла България и от съседна Турция.

„Ето, пролет е и фестивалът отново се задава. Последните дни преди началото винаги са най-интензивни – заявките почти запълниха програмата“, споделя с усмивка Надя Щегрова – секретар на НЧ „Изгрев - 1928“ и основен организатор на фестивала.

Фестивалът ще бъде открит в 10:00 часа на 26 април, а официалната церемония започва в 12:30 ч. Веднага след това започват сценичните изяви на участниците. Сред тях ще бъдат и гости от Република Турция, включително художествени състави и заместник-кметът на град Одрин – г-жа Нурджан Пекташ.

„Създадохме прекрасни взаимоотношения с тази погранична община. За втора поредна година те ще уважат нашия празник, което много ни радва“, допълва Щегрова.

Фолклорни състави и индивидуални изпълнители ще пристигнат от Златоград, Шумен, Стара Загора, Хасково, Тополовград, Димитровград и много други населени места.

„В тези два дни Сладун от едно малко и спокойно селце ще се превърне в истински извор на българския фолклор“, казва организаторката.

Фестивалът остава верен на установения си регламент, но изненадите се пазят за юбилейното петнадесето издание догодина. Специален акцент тази година е участието на изключително много деца, което според Щегрова е в изпълнение на една от основните мисии на Кичка Савова – да възпитава любов към народната музика у младото поколение.

„Журито тази година ще има трудна задача – децата са много и подготвени. Сред тях ще бъдат избрани лауреати, които ще участват в майсторския клас „С песните на Кичка Савова“, споделя тя.

Председател на журито ще бъде доц. Наталия Рашкова от Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН. Наред с нея, оценки ще дават още гл. ас. д-р Дарина Славчева Славова – преподавател в Националната музикална академия и любимата ученичка на Кичка Савова, както и народният изпълнител Тенчо Тенев. Поради ангажименти, тази година г-жа Монева няма да присъства, но нейното място ще заеме доц. Валентина Ганева-Райчева, също представител на института, който вече пета година е патрон на фестивала.Фестивалът се провежда и под патронажа на Министерството на културата.

Изключително вдъхновяващо е, че участниците се обръщат не само към добре познатите песни от репертоара на Кичка Савова, но и търсят и изпълняват по-малко познати, дори забравени песни, благодарение на издадените сборници от едноименната фондация.

„Впечатление прави, че дори танцовите състави са подготвили хореографии по нейни песни – това е много радващо и вълнуващо“, отбелязва Щегрова.

Фестивалът се радва на подкрепата на БНР Радио Кърджали, което за поредна година е медиен партньор, а предаването „Полет над Родопите“ с водещ Божидар Чолаков следи и отразява събитието.

Чуйте още във файла.


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook.

По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Политологът проф. Евгений Дайнов: ДПС-ДПС не може да преминава през кризи

Вторият вот  на недоверие към кабинета Желязков и излизането на ДПС-ДПС от коалицията, коментира в ефира на ради о Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов. "ДПС на Ахмед Доган, за мое голямо учудване, Делян Пеевски успя да й прекърши гръбнака . Оказа се, че тя не е жизнена политическа конструкция, а някаква апаратна формация, която не може да..

публикувано на 17.04.25 в 13:31

Звук от Балканите: Хор „Ваня Монева“ с два триумфални концерта в Атина

На Велика сряда хор „Ваня Монева“ покори гръцката публика с магията на българския фолклор. Впечатляващите два концерта в Националната опера в Атина бяха част от третото издание на Sacred Music Festival, който се провежда в Страстната седмица. Фестивалът обхваща над 40 събития в цялата гръцка столица – в концертни зали, църкви и музеи. Поканата към..

публикувано на 17.04.25 в 12:11

Ресми Мурад: Няма смисъл да бъдем смокиновия лист на това правителство

В 14:30 часа днес парламентът ще се произнесе по втория вот на недоверие.  Парламентарната аритметика сочи, че и вторият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, т ози път за провал в борбата с корупцията, няма да бъде успешен. Вносителите от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие" разполагат с 54 депутати. Само от ДПС-ДПС..

публикувано на 17.04.25 в 10:37
Свещеноиконом Николай Величков

Не се поздравявайте с честит празник на Разпети петък, това е най-тъжният ден

Започна Страстната седмица, която приключва с „празника на празниците“, както го наричат светите отци. „Но, за да достигнем дотам, имаме път. И наистина този път се нарича Страстна седмица“, каза отец Николай Величков от средновековен манастир „Св. Йоан Предтеча“ в интервю за Радио Кърджали. Още от неделя, Цветница, Вход Господен в Йерусалим,..

публикувано на 15.04.25 в 00:58

Росица Генчева: Без роса не може да има и цветя

Днес на Цветница, домът се украсява с върбови клонки и свежи пролетни цветя и идва ред да се сложи и празничната трапеза. Особено подходящи за този цветен, пролетен празник са баница с лапад, праз, коприва или спанак. Салатите може да са от свежи марули, репички, пресен лук. На масата може да се сложат ястия с ориз, маслини, гъби, пресни и..

публикувано на 13.04.25 в 17:39

В неделя с Радка Петкова, на Цветница!

Във втората част на предаването продължаваме с кулинарните съвети, тъй като Великден е неделя, а предстои и месенето на ръка на козунаците, както и да научим тънкостите за хубавото агнешко печено.  Разбира се, с шеф Пеньо Иванов-Васко и с нашата приятелка от Смолян шеф пекаря Снежана Орлова. Но преди това, от Елена Топалова ще научим за..

публикувано на 13.04.25 в 17:11

Ро̀са Соколова: Да добротворим, тогава и небето ще е по-благосклонно!

Днес празнуват всички с имена на цветя. Църквите отбелязват тържествения вход на Господ Исус Христос в Йерусалим, когато народът го посреща с възгласи, които са от пророческите псалми за идването на месия.  Исус пристига на магаренце, а пътят му е застлан с клонки от палми, маслини и лаври, заради чудото с възкресяването на Лазар. След..

публикувано на 13.04.25 в 16:51