Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на профилактика за детското орално здраве води до проблеми

Д-р Христо Панковски и д-р Юлия Кючукова

От години в България липсва профилактика на оралното здраве на децата, организирана от държавата или от лекарския съюз. Това е един от мотивите на двама млади лекари – д-р Юлия Кючукова и д-р Христо Панковски, специалисти по дентална медицина и орална хирургия, да се включат в кампанията "Детско здраве" в Кърджали за високоспециализирани профилактични прегледи на деца, организирана от Университетска болница и за спешна медицина "Н.И.Пирогов" и от Столичната лекарска колегия.

„Това е наше първо участие. Това, което ни мотивира е, че от години в България няма прегледи, които са организирани от самата държава или от лекарския съюз, които конкретно да наблюдават оралното здраве на самите деца“, каза д-р Панковски. По думите му оралното здраве се неглижира до момента, до който не се появят симптоми, че има проблем. „Нашата цел в тази кампания, освен да наблюдаваме тези проблеми, като кариес, е да следим най вече зъбно-челюстните деформации, които в един момент могат да доведат до проблеми с дишането, нарушения в захапката, в говора и в самата дъвкателна функция“, допълни той.

Двамата стоматолози дадоха висока оценка на интердисциплинарната работа с колегите си от другите специалности в програмата „Детско здраве“.

„Работим основно с лекари, които са (специалисти по, бел.ред.) „Уши, нос, гърло“, педиатри, логопеди и ортодонти, защото са ни свързани специалностите. Смятам, че е много добра тази инициатива и се надявам да я продължим и в други градове“, допълни д-р Юлия Кючукова.

Нейните наблюдения също сочат, че липсва профилактика, родителите водят децата си на специалист, когато вече има проблем. „Обикновено е късно за детето. Често това нещо то го свързва с травма, с болка и оттам се насажда едно неприятно усещане в това да ходи на стоматолог. Идеята е детето да се води на всеки шест месеца да може да свиква с обстановката и с лекаря и за да се извършва такъв вид профилактика“, препоръча д-р Кючукова. Най-добре е профилактичните прегледи да започнат между две- и тригодишна възраст, допълни тя.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Мухарем Алиосман

С маето в Горна крепост започват пролетните събори на алианите

За алианите в Източните Родопи настъпват празнични дни. От 1 май започват традиционните пролетни събори - маета, на религиозната общност. Те се провеждат на открито, край гробниците (тюрбетата) на мюсюлманските светци в региона, пазят традициите на населението още от средновековното му минало и до днес събират стотици хора от близо и далеч.  "Това..

публикувано на 30.04.25 в 15:43
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк към ЕК: Отворете пътя Рудозем–Ксанти

Председателят на Правната комисия в Европейския парламент и български евродепутат Илхан Кючюк официално сезира Европейската комисия относно блокирането на напълно завършения Граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Рудозем–Ксанти“ от страна на Република Гърция. На фона на факта, че България вече е пълноправен член на Шенгенското..

публикувано на 30.04.25 в 12:41
д-р Габриела Минова

Първият преглед при уролог – до двегодишна възраст

Въпреки че не е предвиден като задължителен, преглед при уролог трябва да се направи до около двегодишна възраст на детето, особено при момченцата . Препоръката даде в интервю за Радио Кърджали детският уролог д-р Габриела Минова, завеждащ отделение по урология към Университетска многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина "Н. И...

публикувано на 29.04.25 в 17:29
д-р Димитър Печилков

Сърдечно-съдовите заболявания се "подмладяват"

Подмладяване на сърдечно-съдовите заболявания констатират специалистите в последните години. „В детска възраст наблюдаваме подмладяване на едни сърдечни заболявания, като артериална хипертония... Има и други заболявания, които преди много рядко сме срещали и сме виждали, като тромбози, тромбофлебит, белодробен тромбоемболизъм, които бяха..

публикувано на 29.04.25 в 13:34

Проф. Цветомир Димитров: Здравната култура в Кърджалийско е на добро ниво

Сред специалистите, които реализираха в Кърджали високоспециализираните безплатни профилактични прегледи с цел скрининг на заболявания в детска възраст беше и проф. д-р Цветомир Димитров, изпълнителен директор на Университетска Първа МБАЛ - София "Св. Йоан Кръстител". В кампанията "Детско здраве", която се проведе за 12-ти път в МБАЛ "Д-р Атанас..

публикувано на 29.04.25 в 11:33

Кърджали с нов Център за деца с увреждания: „Грижата е на изключително високо ниво“

Нов Център за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания отвори врати в Кърджали. Той е част от по-широка структура – Център за комплексно обслужване на деца с увреждания и хронични заболявания (ЦКОДУХС), създаден като лечебно заведение с амбициозна програма за грижа и развитие. „С постановление на Министерския съвет от юли миналата..

публикувано на 29.04.25 в 11:05
Снимка Фейсбук

Айлин Пехливанова: ДПС няма монопол над младите турци

 Хората от регионите със смесено население вече търсят  реализация чрез партиите, които работят за тях, и районите, в които живеят. Капсулата на етническия вот в Делиормана вече е разчупена. Това казва Айлин Пехливанова, народен представител от Шумен, издигната и избрана от ПП "Продължаваме Промяната".  ДПС вече няма монопол над младите турци, смята..

публикувано на 28.04.25 в 12:34