Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавател по философия: Общообразователното училище не е място за обучение по религия

2
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

По-скоро проблематичен очаква да е предлаганият нов учебен предмет за задължително обучение „Добродетели и религии“ Марина Димова, преподавател по философия и гражданско образование в Езиковата гимназия „Христо Ботев“ в Кърджали.

„На пръв поглед предлаганата програма изглежда грамотно написана, с инфографики и с причини за въвеждане, ориентирана преди всичко към възпитанието на общочовешки ценности като доброта, състрадание и уважение към различните, теми, които така или иначе в момента присъстват, имат място в образованието ни. При по-задълбочен прочит се появяват някои сериозни основания за тревога, като например разделянето на учениците споредрелигиозната им принадлежност.Направи ми впечатление, че в програмата се предвижда различно съдържание за християнския и мюсюлмански деца. Това е изключително спорен подход. На практика въвеждаме разделена в класната стая и се създават някакъв вид предпоставки за изолация или пък по-различен поглед към религиозните теми и вместо да обединява един такъв предмет, по-скоро ми се струва, че тази програма неволно може да задълбочи разделенията, особено в райони като нашия, където населението е предимно смесено“, изрази тревога учителката.

Според нея ще е нужно повече време от предвиденото от министерството, за да се обучат началните учители преди да могат уверено да застанат пред децата и да преподават „Добродетели и религии“. „Освен това трябва да внимаваме с едностранното представяне на съдържанието.

„По-скоро не очаквам това нововъведение да бъде работещо или ефективно във вида, в който ни бива предлагано. Макар темите за възпитание в добродетели да са важни начинът, по който счита министерството да бъде реализиран е някак си твърде проблематичен. Затруднения ще имат учениците в усвояването на изключително абстрактните понятия. Категорична съм в това“, каза Димова.

По оценката ѝ този сериозен финансов ресурс, който ще бъде вложен за изготвянето на учебниците от I до XII клас, „не съм убедена, че трябва да отиде точно в тази част на образование“.

Друг проблем, който би се появил е недостиг на класни стаи и материална база, тъй като ще се налага разделянето на класовете на групи.

Като проблем Димова посочи и липсата в програмата на други религии, изповядвани от не малка част от живеещите н страната ни.

„Освен това ми се струва, че липсва и светския подход конкретно към моя предмет, към етиката. Вместо да се възпитават универсални ценности, по-скоро добродетелите ще бъдат разглеждани в много тесен религиозен контекст, което не ми кореспондира с идеята за светско образование“, допусна преподавателката.

И в момента има както неделни, така и духовни училища в региона, където родителите, които желаят да въведат децата си във вярата, могат да ги запишат, „така че не ми се струва, че училището трябва да бъде припознато по някакъв начин и да бъде въвеждан този предмет в училище“, коментира Димова.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Национален фолклорен фестивал

Фолклорен празник в село Мустрак събира таланти от цяла Югоизточна България

Фолклорният дух оживя в свиленградското село Мустрак, където се провежда третото издание на фестивала „Запели са, заиграли край Сакара“. Традицията отново събра десетки самодейни състави, певци, танцьори и почитатели на българския фолклор от различни краища на страната. Фестивалът се утвърждава като цветен празник на родолюбието, музиката и танца. За..

публикувано на 17.05.25 в 17:10

„Златните пчеларовски баби“ прославиха родния фолклор на събора „Китна Тракия пее и танцува“

В Хасково се продължава 59-ото издание на Националния събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“. Емблематичният парк „Кенана“ отново се превърна в сцена за самодейци и професионални изпълнители от цялата страна, които прославят българските песни, танци и традиции. Началото на тридневния събор беше поставено още в петък вечер с концерт..

публикувано на 17.05.25 в 16:28
Елена Каневска с деца от ШНП

Талантливите славейчета от „Китка виена“ за първи път с участие на национален конкурс

Малките таланти от школата по народно пеене „Китка виена“ при НЧ „Кирил Маджаров – 1866“ в смолянския квартал Устово направиха своя първи голям скок на национална сцена. Под ръководството на преподавателката Елена Каневска, децата взеха участие в Националния песенен фолклорен конкурс „Пролетна дъга“ в село Куртово Конаре. „За повечето от тях това беше..

обновено на 17.05.25 в 15:00

В Смолян се проведе пъстър празник на родопското етнографско наследство

В Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян за първи път се проведе „Парад на носиите“, който събра близо 15 участници от различни населени места в област Смолян. Всеки от тях представи своя автентична носия – наследена и съхранена от предци си. Най-старата носия, показана по време на събитието, е на повече от 120 години и е собственост на..

публикувано на 15.05.25 в 10:30

При конфликт децата, изучаващи религия, реагират с комуникация, а не с агресия

Въпреки че часовете са в извънучебно време, децата идват с охота и желание. В това е категорична Пенка Величкова, която вече осем години преподава предметът „Религия Православие“ в Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали. Той е свободноизбираем. Родителите специално заявяват желанието си децата им да го изучават. Часовете са веднъж седмично..

публикувано на 12.05.25 в 23:00

"Ако можеха да говорят..." - историята на теленцето Найден

Божидар Чолаков е добре познат на слушателите на БНР – Радио Кърджали като водещ на фолклорното предаване „Полет над Родопите“. Но освен отдаден радиожурналист и радиолюбител, той е и страстен пътешественик, фотограф и разказвач на истории, които пречупва през личния си обектив – и визуален, и словесен. Обича да се разхожда из планината, често пътува..

публикувано на 11.05.25 в 18:07

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Нашият колега, водещ на "Полет над Родопите" Божидар Чолаков , освен радиолюбител и редактор, е и пътешественик, обича да се катери до Моняк, да пътува с родопската гъсеница, да търси интересния журналически детайл. Миналата седмица той буквално бе последван от една любопитна история, на път с колата до крепостта Моняк. В нея е вплетена..

публикувано на 11.05.25 в 17:50