Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приеха бюджет 2025 на община Кърджали

С 34 гласа „за” и 6 „въздържали се” общинските съветници днес приеха бюджета на община Кърджали за 2025 година. Той възлиза на 143 430 000 лв. В сравнение с началния план за миналата година от близо 131 млн. лева, увеличението е  с над 9 %. Ръстът се дължи на завишени държавни трансфери за делегираните държавни дейности за 2025 г., както и на неусвоен преходен остатък от 2024 г. - основно с целеви характер на средствата.

Кметът Ерол Мюмюн заяви: „Продължаваме с изпълнението на инфраструктурните обекти, пътища и улици, включени в инвестиционната програма, има инвестиции за култура, за спорт. Продължават ремонтите за читалището „Родопски фар” в кв. „Гледка”, работи се по изграждането на спортните площадки в училищата. Тази година ще приключат и заложените ремонти на пътищата. Планира се да започне ремонт на още четири улици в Кърджали – ул. Капитан Петко Войвода”, ул. Ген. Владимир Стойчев”, ул. „Родопи” и ул. „Осогово”, коментира пред журналисти кметът Ерол Мюмюн.

В приходната част от бюджета в размер на над 143 430 млн. лева., средствата от държавния бюджет са 98 128 863 лв. Отчита се ръст от 12 процента. Ръст има и при целевата субсидия, с близо 7 процента. 

Разчетите са съобразени и с приетия План за финансово оздравяване на община Кърджали за периода 2024-2026 година.

Сред по-важните специфики, отразени в проектобюджета на община Кърджали са увеличената минимална работна заплата с 15.4%.; подобрената финансова рамка за общините; компенсации за разходите за електроенергия до размера на цените за битови потребители; за втора поредна година е предвиден инвестиционен ресурс за общински проекти; продължаване дофинансирането със собствени средства на част от делегираните дейности - общинска администрация и образование.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Байрам Байрам: Опитват се да градят илюзия, но ДПС върви напред с Пеевски

Народният представител от „Новото начало“ в ДПС Байрам Байрам определи събитията, провеждани в софийски хотел, като „поредния опит на самозабравили се дерибеи“ да създадат нов политически проект. Според него, „главните лаборанти“ в тази „политическа лаборатория“ са добре известни, но независимо от техните действия, ДПС ще продължи да се развива под..

публикувано на 30.05.25 в 15:57

Младите спасители от СУ „Отец Паисий“ отново са първи

Първо място в областния кръг на състезанието "Млад спасител" отново спечели отборът на СУ "Отец Паисий" в Кърджали.  За поредна година учениците бяха най-добри в оказването на първа долекарска помощ, подготовка за бързо реагиране при природни бедствия и химическо замърсяване. Капитан на отбора е Цвета Георгиева, а членове са Еда Сейдахмед, Михаил..

публикувано на 30.05.25 в 15:23

Община Момчилград отново кани на Арифе с 2000 мекици

Община Момчилград за поредна година ще отбележи Деня Арифе, предхождащ Курбан Байрам, с обичайната топла атмосфера, споделеност и гостоприемство. Инициативата, превърнала се в местна традиция от 2022 година насам, отново ще събере жители и гости на града в Градския парк, където на 5 юни (четвъртък) в 11:00 ч. ще бъдат раздадени 2000 мекици. Събитието..

публикувано на 30.05.25 в 14:52

Мобилни екипи на полицията ще посетят 16 села в община Кърджали

През месец юни мобилни екипи на ОДМВР-Кърджали ще проведат срещи с жители на населени места в община Кърджали. В инициативата ще участват служители от охранителна, икономическа, криминална и пътна полиция. Срещите започват на  11 юни  в селата  Мост, Черешица, Звиница, Крин и Добриново . На  17 юни  ще бъдат посетени  Глухар, Пепелище и Вишеград , на..

публикувано на 30.05.25 в 14:03
Юджел Атилла

„Краят на проекта ДПС“: Започва нова глава в историята на Доган

Ще има ли ново ДПС в България? Може би този въпрос ще получи отговор Днес следобед, когато ще се проведе разширено заседание на Централното оперативно бюро на на ДПС или по-точно - на останалите лоялни към Ахмед Доган части от ДПС. На заседанието ще присъстват областните председатели, , кметовете на общини и народните..

публикувано на 30.05.25 в 13:53

„Възраждане“ организира протест срещу еврото в Кърджали

На 31 май партия „Възраждане“ организира протестна акция в Кърджали срещу въвеждането на еврото. Поводът е предстоящият на 4 юни доклад за готовността на България за присъединяване към Еврозоната. Това съобщи общинският лидер на партията Анета Георгиева. Протестът ще се проведе пред сградата на Областната администрация в града. „Областната..

публикувано на 30.05.25 в 12:00

Битката за ДПС в съда: Пеевски иска заличаването на Чакъров

В Софийския градски съд е постъпило искане от Делян Пеевски – в Регистъра на политическите партии да бъде вписана оставката на Джевдет Чакъров като председател на Движението за права и свободи. От съда съобщиха, че то ще бъде разгледано, след като Върховният касационен съд върне делото, образувано в периода, когато фракцията около Ахмед Доган искаше от..

публикувано на 30.05.25 в 11:22