Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Одрин се проведе националният тракийски събор за деня на Св. св. Константин и Елена

Красимир Премянов: Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта

Представиха двата тома на енциклопедия „Тракия“ в Скопие

2
Красимир Премянов
Снимка: Личен архив

Потомци на тракийци от цялата страна се включиха в националния тракийски събор по случай храмовия празник на църквата "Св. св. Константин и Елена" в Одрин, който тази година се чества няколко дни след църковния празник, съобщи председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов.

По традиция тракийци участват в литургията в храма „Св. св. Константин и Елена“ и полагат цветя пред паметника на Екзарх Антим I в двора на църквата.

„Традициите трябва да се поддържат, за да не ни изневерява паметта. Бидейки там много от тракийци си спомнят как са възстановени тези храмове. То е било по инициатива на Съюза на тракийските дружества в България. Покойния господин Карамитев, председател на Съюза на тракийските дружества в България е ангажирал правителството да окаже нужната помощ за възстановяването на тези храмове“, припомни Премянов.

Той съобщи още, че подписката, която тракийци организираха с искане за възстановяване на служението на български език в двете български църкви в Одрин вече е представена пред Негово светейшество Българския патриарх Даниил. „Представихме я на среща с Негово светейшество и мисля, че има леко движение в правилна  посока, защото има свещеници български, изпратени от Старозагорска епархия или от Свиленград и службата се води основно на български език. Поне това постигнахме по случай Гергьовден в другия храм „Св. Георги“. Заявихме на свещеника, който беше пратен от местния митрополит Андрианополски митрополит Амфилохий, че българските миряни държат службите, които почитат в тези храмове да се водят на български език. Без да заявяваме неуважение към гръцкия, но ние, в нашата църква ползваме български език. С тази настойчивост и постоянство мисля, че ще постигнем този успех“, категоричен беше председателят на СТДБ.

Премянов изрази надежда за трайно решение на въпроса с въдворяването на български свещеник в двете ни църкви в Одрин, който да се грижи за тях и за поддържането на българщината. „Очакваме неговият син Георги, който завърши Семинарията, да извърши необходимите действия в личен план, за да стане продължител на делото на баща си и на дядо си Филип Чъкърък.

Председателят на СТДБ съобщи и за събитие, организирано в столицата на Република Северна Македония. В Българския културно-информационен център в Скопие беше представена енциклопедия „Тракия”, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.

Събитието е преминало при голям интерес не само от нашите сънародници в съседната държава. На него и присъствал посланика на България Желязко Радуков, Генералния консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, председателя на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) Красимир Премянов, проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт (ТНИ), членове на Върховния комитет на СТДБ, на ТНИ, автори на енциклопедията, много гости. „Мисля, че такива прояви помагат, постепенно, разбира се, не рязко, за благоприятното развитие на човешките отношения и на местните хора. Защото политиките се сменят, правителствата се сменят, но хората остават и те трябва да се чувстват много близки. Още повече съдбата на българите в Тракия и в Македония е много обща“, коментира Красимир Премянов.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Зрелищно авиошоу ще се проведе в Хасково

За първи път Хасково ще бъде домакин на изключително престижно състезание по авиомоделизъм, част от международния календар на FAI (Световната авиационна федерация) . На 31 май и 1 юни 2025 г. на летище Узунджово ще се проведе   Haskovo Cup F5J ’2025. Ще пристигнат участници от цяла..

публикувано на 29.05.25 в 14:57

Ресми Мурад: Под лидерството на Ахмед Доган ще продължим нашия път

Политическите трусове в Движението за права и свободи (ДПС) продължават, а разцеплението на партията придобива все по-ясни очертания. В интервю за Радио Кърджали, Ресми Мурад , областният лидер на ДПС – крилото, лоялно на Ахмед Доган, коментира актуалните процеси и бъдещето на политическата организация. „Живеем в бурни политически времена. И в..

публикувано на 29.05.25 в 12:41

Корман Исмаилов: Това, което се случи с ДПС, е една брънка от целия процес

Това, което се случва в ДПС, е резултат от определен начин на мислене и поведение на политиците. Това заяви за „Радио Кърджали“ Корман Исмаилов - бивш лидер на Младежкото ДПС. Според Исмаилов в основата на всичко е Доган, който изгради една структурна организация на базата на очакванията и надеждите и я превърна в корпорация. Инсталира си..

публикувано на 28.05.25 в 15:12
Георги Дяков

Тръгна петиция за изграждане на околовръстен път на Кърджали

Петиция за изграждане на околовръстен път на Кърджали откриха Анета Георгиева и Георги Дяков. Тя е публикувана и във фейсбук, но може да бъде подписана както онлайн, така и на хартия. Само за по-малко от 24 часа от откриването под документа са се подписали над 70 души. Двамата общински съветници от партия "Възраждане" в местния парламент в..

публикувано на 28.05.25 в 14:13

Добър 3.53 получи държавата за грижата си към децата

Добър 3.53 е оценката, която държавата получи за грижата си за децата и семействата в „Бележник 2025“ на Национална мрежа за децата (НМД). Държавата е понижила успеха си при мониторинговия доклад на организацията в сравнение с миналата година, когато е била добър 3.59. Това коментира за Радио Кърджали Росица Средкова, член на Управителния съвет..

публикувано на 27.05.25 в 15:47
Цветан Филев

Изтича срокът за вписване в Регистъра на тютюнопроизводителите

В края на месец май изтича срокът за вписване в Регистъра на тютюнопроизводителите. До 6 юни пък се кандидатства за Кампания 2025 по всички интервенции в България, като за тютюнопроизводство е по Интервенцията "Преходно национално доплащане за тютюн". Важно е тютюнопроизводителите да внимават при внасяне на документите си в службите по..

публикувано на 27.05.25 в 11:40

Перперикон започва туристическия сезон с нов посетителски център и засилен интерес

С началото на новия туристически сезон Перперикон отново е сред най-посещаваните обекти в България. Интересът към археологическия комплекс е значителен, а тази година туристите ще бъдат посрещнати и с нова придобивка – завършен посетителски център в подножието на свещения хълм. „Има изключително голям интерес към Перперикон. Това е един от..

публикувано на 26.05.25 в 11:15