В Деня на Българската Конституция експерти от Държавен архив Видин, с подкрепата на Областна администрация Видин, подредиха в Конферентния център на Областната администрация документална изложба на тема "Институции на държавността - от Освобождението до Независимостта". Eкспозицията ще остане там до 25 април 2014 година.
Изложбата е посветена ная 135-годишнината от приемането на Търновската конституция, поставила основите на модерната българска държава. Темата е свързана с още една историческа дата - 6 април, когато се навършиха 105 години от подписването (през 1909 година) на българо-турски протокол в Цариград, с който Високата порта признава независимостта на България, обявена на 22 септември 1908 година.
Изложбата проследява административно-териториалните промени на младата българска държава, ръководството на Видинска губерния, участието на видинските представители в Учредителното събрание, приемането на Търновската конституция и избирането на Александър Батенберг за български княз. Със серия от фотодокументи са представени членовете на Учредителното събрание от Видинско, губернатори, ръководители на държавни институции, обясни за Радио ВИДИН Мария Новакова, главен експерт в Държавен архив Видин.
Промените, които настъпват в следосвобожденския Видин, са илюстрирани и с пощенски картички от колекцията на Митко Лачев. Част от документите и фотографиите се показват за първи път.
На снимката: Иван Кишелски - губернатор на Видин в периода 1878-1879 година, снимката е собственост на Българския исторически архив на Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
Наред с дейността на губернатори и окръжни управители, изложбата предлага поглед към работата на още няколко държавни институции- окръжното инженерство, митницата, административното лесничейство, окръжната училищна инспекция, държавната болница.
Не са забравени и защитниците на държавата в пограничния окръг - Трети пехотен Бдински полк, сформиран през 1884 година.
На снимката: Площад "Бдинци", Видин 1908 година, снимката е предоставена от Държавен архив Видин.
В експозицията са използвани основно документални свидетелства от фондовете на Държавен архив Видин, отделни документи на Централен държавен архив и Български исторически архив към Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
"Днешният ден ни дава повод да се вгледаме отново в историята и да почетем значимия принос на нашите деди за възстановяването на самостоятелната българска държавност върху принципите на демократичните права и свободи", каза при откриването на изложбата областният управител Кръстьо Спасов, като отбеляза, че видинските граждани се гордеят с името на първия български екзарх и Видински митрополит Антим I, под председателството на когото през 1879 година се провежда Учредителното народно събрание.
"В устройването на държавата се вграждат възрожденските стремления за модернизация и демократизиране на обществото и неговата съвременна политическа организация. И въпреки немалкото отрицателни фактори- вътрешни и външни, през десетилетията, очертаващи хронологическите граници на изложбата, Княжество България успява да изгради съвременни и работещи институции. Как е станало това във Видин можем да проследим в подготвената от колегите експозиция”, коментира Анна Динева, директор на Регионалния държавен архив в Монтана.
"Замисълът на изложбата е да представи изграждането на държавно-административния, финансов и съдебен ред във Видинско, да даде представа за облика и функциите на видинските държавни институции. Не са забравени и защитниците на държавата в пограничния окръг-Трети пехотен Бдински полк, сформиран през 1884 година. Обявяването на независимостта на България е илюстрирано с телеграма от Министерството на народното просвещение до Видинската мъжка гимназия, протокол на Окръжната постоянна комисия за тържественото отпразнуване на събитието и илюстрована пощенска картичка”, каза при представянето на изложбата Мария Новакова, главен експерт в Държавен архив Видин.
Тази вечер от 19:00 ч. във видинската Спортна зала "Фестивална" ще бъде представен проектът "Children in time" на група "Кикимора" и Държавна опера Стара Загора. В концерта ще участва и видинската Симфониета. С автора на проекта и създател на "Кикимора" Николо Коцев разговаряхме в предаването "Рок общество" по Радио ВИДИН. "В този проект..
Седмица на българското кино започва от днес, 10 декември, във Враца, това анонсира кметът Калин Каменов. Филмите, които ще се завъртят в модерното кино „Метропол“, с което градът под Околчица настигна по стандарт големи европейски градове, са посветени на Людмил Кирков. Местната управа е подготвила амбициозна програма със заглавия, която от 10..
Днес в Народно читалище "Факел-1926" в най-голямото мездренско село Зверино, ще подредят коледна изложба от гоблени и картини за втора поредна година. В навечерието на най-светлия християнски празник-Рождество Христово, сръчните балканджийки ще покажат на своите съселяни истинските произведения на изкуството, които са се родили от техните ръце. Изложбата..
Монтана ще отбележи 127-ата годишнина от обявяването на градския си статут с концерт на световнопризнатия оперен певец Калуди Калудов, съобщават от Общината . Тенорът, заедно със сопраното Анна Дитри-Калудов, ще представят на сцената на Драматичен театър „Драгомир Асенов” любими оперни арии и дуети, популярни италиански канцонети и..
За пети пореден път в Белоградчик ще се проведе Национален фестивал на фестивалите на алтернативното кино „Супер приз” – Белоградчик 2018. Той ще започне утре – 26 октомври. Във фестивала ще вземат участие киноклубове и самостоятелни участници с филми, създадени в периода 2014 – 2018 г. и получили национални и международни награди. Оттук идва и..
Премиерата на спектакъла "Северняшка сватба" на Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав" ще се състои във Видин . Постановката е на главния художествен ръководител на ансамбъла Деян Славчев, по музика на Генчо Генчев и Силви Сливенов и хореография на Никола Колев, Деян Славчев и Георги Хинов. Спектакълът е изключително въздействащ, обясни..
Утре и в неделя в град Дунавци ще за шести път ще се проведе международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува" . Събитието е под патронажа на Министерство на културата. Организатор е кметството в град Дунавци, а целта- да се съхрани фолклорното богатство. По традиция фестивалът се провежда за празника на населеното място,..