„Другият в съня ти” не е начин да избегнеш истината

Писателката
Снимка: личен архив
2014 година е особено успешна и ползотворна за писателя и издател Весела Люцканова. В началото на лятото тя зарадва почитателите си с нов роман – „Живот наяве и насън”. А в края на лятото Съюзът на българските писатели съвсем заслужено я удостои с наградата за цялостно творчество. Но това никак не укроти нейното енергично перо. За 42-то издание на Международния панаир на книгата, който в момента се случва в НДК, Весела Люцканова се оказа готова да представи пред публиката още една книга – „Другият в съня ти”. За всичко това тя обвинява вдъхновението. А хората, които я познаваме и се радваме на приятелството й, тайно се надяваме вдъхновението да е заразно. И с всяка следваща нейна книга повтаряме респектиращите факти от творческата биография на винаги усмихнатата и насърчаваща младите автори Весела Люцканова. Името й е на корицата на повече от 30 книги – романи, разкази и новели. Носител е на наградите за разказ „Сребърният пръстен” и „Голямото читателско жури”, както и на 25 първи награди за разкази, публикувани в пресата. Носител е и на наградата за съвременен роман на издателство „Христо Г. Данов” за романа „Щъркели на леда”. През 1989 година получава престижната европейска награда „Еврокон-89” за цялостно научнофантастично творчество, връчена й в Сан Марино от международното писателско жури. Въобще не е късно да прочетете, ако вече не сте го направили, фантастичните й романи „Клонинги”, „Кали Юга”, „Клонингите се завръщат”, сборниците разкази „Лицето на Горгоната” и „Другата врата”. Те са преведени на много езици. През 1993 година Весела Люцканова става носител на наградата „Гравитон” за добро въображение. През 2003 година получава Американската международна награда за престиж и качество „Златна звезда”, а през 2008 – годишната награда на Съюза на българските писатели за сборника с разкази „Бай, бай, хепинес”.
И ако в момента решите да получите автограф от Весела Люцканова или да се запознаете с писателката – тя ще ви посрещне сред книгите на щанда на издателството си на 4-я етаж на НДК.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29