Шестима българи решават да разнообразят великденските празници, като ги прекарат в Хималаите. Христо, Методи, Калоян, Велина, Бойко и Милена заминават за Непал и прекарват две вълнуващи седмици по склоновете на най-високата планина в света. Пътуването им започва от столицата Катманду и минава през Намче Базар, „столицата на шерпите“. Групата се завръща в България на 20 април. Неочаквано, точно 5 дни след това, ужасяващо земетресение от 7,8 по Рихтер покосява Непал.
Трусовете отнемат живота на повече от 8000 души и оставят без дом над 500 000 човека. В някои села между 80 и 90 на сто от къщите и училищата са напълно разрушени. Близо 2 милиона деца изпитват необходимост от хуманитарна помощ в най-засегнатите региони.
Завърналата се българска група организира благотворителна изложба “Заедно в Непал“, която се намира в централното фоайе на Националния дворец на културата. Чрез 60 снимки изложбата пресъздава Непал, видян през очите на шестимата българи. Фотосите са изключително интересни и изпълнени с емоции.
Методи Терзиев, един от организаторите на изложбата и автор на част от снимките, разказва защо българската група решава да проведе това благотворително събитие:
Ние решихме, че по някакъв начин искаме да помогнем на държавата, която сме посетили преди 5 дни, на хората, с които се запознахме там, тъй като ни беше все още много близко цялото преживяване и впечатленията от него. Така възникна нашата идея за изложбата. В Непал бяхме най-впечатлени от хората. Това е държава, в която религията е водеща – будизма и хиндуизма. Това са едни хора, които ни удивиха със своята смиреност и спокойствие, особено в Хималаите. Шерпите, като по-различна етническа група в Непал, са наречени „планински хора“ и са директна подкрепа на експедиции. Те са носачи и гидове. Имахме възможност да посетим и две училища, които се намираха високо в планината. Определено сме впечатлени от хората и това е, което ни накара да направим изложбата и да се опитаме да съберем средства, за да подпомогнем най-вече децата.
Всеки посетител на изложбата има възможност да подкрепи каузата, като си закупи снимка, картичка или просто дари определена сума. Създадена е и онлайн платформа, където всеки може да избере и поръча снимка и по този начин да помогне.Даренията ще отидат за децата на Непал чрез УНИЦЕФ България и Teach For Nepal.
Чрез даренията УНИЦЕФ осигурява таблетки за пречистване на питейна вода на засегнатите семейства, а също и животоспасяващи соли за рехидратация. Teach For Nepal е неправителствена организация с мисия да предоставя равен достъп до качествено образование за всяко дете в Непал. Събитието е част от седмица, посветена на Непал и в помощ на пострадалите от земетресенията.
Изложбата „Заедно в Непал“ е изключително събитие, чрез което човек може да се наслади на прекрасни гледки и човешки съдби от един далечен свят, да се запознае с една нова и интригуваща култура, но най-вече да помогне.
Снимки: Луиза ЛазароваАко се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..