В аванс проследяваме политическата обстановка преди предстоящите местни избори. На фона на нереализираните докрай реформи – възможни ли са генерални политически обрати, които да доведат до предсрочен парламентарен вот заедно с местния такъв?
Отговорите и анализите търсим от доц. Александър Маринов – преподавател по политология в СУ "Свети Климент Охридски" и ПУ "Паисий Хилендарски".
Предсрочни парламентарни избори са възможни, независимо от привидността на стабилност на това управление на страната, прогнозира той в интервю за Радио Пловдив.
В настоящата политическа конфигурация в парламента не само няма силна опозиция, а част от нея, като ДПС, участва в самото управление, отбеляза политологът.
По думите му, стабилността на едно управление идва от това дали то успява да решава проблемите на обществото, а не дали има непосредствена конкуренция.
Това управление не само не решава проблеми, а ги отлага и харчи доста големи публични средства за неясни проекти, подчерта той.
Политологът е на мнение, че нереализираните реформи и отложени промени се дължат на това, че интересите на властовата политическа каста противоречат на интересите на обществото.
Изходът от невъзможността на политиците да се споразумеят помежду си е осуетяване на реформите и превръщането им в бутафория. Затова нашата демокрация е със съмнителна стойност, счита още преподавателят.
Изминалият политически сезон той оприличи на локомотив, който не задвижва влаковата композиция и чиято пара отива изцяло в свирката.
Много приказки за реформи, много големи хвалби, а накрая планината се напъна и дори и мишка не можа да роди.
Според него, обществото трябва да задава въпроса към управляващите къде са резултатите, а не къде са заявленията, писаните текстове и решенията, които увисват във въздуха.
Под знака на този въпрос ще преминат и местните избори, подчерта още Маринов. Той предвижда изключително разнообразие и политически "тюрлюгювеч" по отношение на подкрепата на кандидатите за кметове.
По думите му, в Пловдив битката за мястото на градоначалник ще бъде основно между Иван Тотев и Славчо Атанасов, а останалите по-малки играчи ще се препозиционират при евентуален балотаж.
Доц. Маринов заяви още, че се очертават трудни за избирателя избори поради това, че на някои места в страната ще се гласува с 4,5 бюлетини.
Цялото интервю с доц. Александър Маринов можете да чуете в звуковия файл.
Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..
17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..
Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология. Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..
Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..
Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха 19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история. Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска..
Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..