Людмил Ангелов и Веско Пантелеев-Ешкенази празнуват петата годишнина на „Пиано екстраваганца”

БНР Новини
Людмил Ангелов, Ина Кънчева и Веско Пантелеев-Ешкенази
Снимка: Диана Цанкова

„Пиано екстраваганца” е музикален фестивал, който обича откривателството. Поставил си е за цел да издирва и представя произведения с висока художествена стойност, останали обаче в сянката на утвърдени гении. Верен на това свое кредо, на 25 септември в импозантния Военен клуб в столицата ще прозвучи първият концерт от петия пореден фестивал.

Основател и артистичен директор на „Пиано екстраваганца” е големият ни пианист Людмил Ангелов. На тазгодишния фестивал той ще отбележи 20 години на сцената заедно с изключителния цигулар Веско Пантелеев-Ешкенази. Ето какво казва пианистът за това партньорство:





Аз винаги съм казвал – когато човек има възможност да свири с някого по начин, че не е необходимо да се говори, когато единият поведе нанякъде, другият винаги е с него, това е едно от най-щастливите неща в музиката. Правенето на камерна музика е най-трудното, но ако е на добро ниво, дава най-голямото удовлетворение за артиста. И аз мисля, че още от началото ние двамата сме се чувствали по този начин – работили сме, изградили сме голям репертоар, изсвирили сме страшно много музика. И двамата сме много заети, но винаги е празник да бъдем заедно и се надявам да го правим и занапред.

Веско Пантелеев-Ешкенази също не пести суперлативи за своя дуо партньор:





С Людмил Ангелов се познаваме още от студентските години. Започнахме като че ли на шега, а взе че станаха 20 години оттогава. Имаме репертоар, който може би покрива почти всичко написано за цигулка и пиано. Имаме цикли със сонатите на Моцарт, Бетовен, Брамс, изключително голям брой други произведения от руската класика до съвремието с Пиацола, Гершуин. Затова съм много щастлив, че можем да споделим с публиката тази 20-годишнина, която е и наш личен празник. Людмил е един от най-големите ни пианисти, минал е огромна част от пианистичния репертоар, ако не и целия, и то наизуст. Той е човек, който винаги имам за пример за това как трябва да се правят нещата на сцената. Той ми е като по-голям брат и много голям приятел, на когото мога да разчитам винаги. Така че за мен той е личност с много лица.
Фестивалът ще срещне почитателите на класическата музика със световната оперна певица Красимира Стоянова, която ще се представи с песенен репертоар. Една от звездите на младото поколение пианисти – Франческо Тристано, ще се разходи из епохите и жанровете, започвайки от барока и стигайки до джаза и електронната музика. Авторската програма на пианистката Борислава Танева и сопрана Мила Михова ще отдаде почит на малко познатия руски композитор авангардист от началото на ХХ век Артур Лурис. „Пасион архентина” ще развълнува гостите с обичани произведения от Гардел, Рамирес, Пиацола в изпълнение на Ина Кънчева, Марио Хосен, Клаудиуш Баран, Веселин „Еко” Веселинов, Ангел Дюлгеров, Людмил Ангелов. Полският акордеонист Клаудиуш Баран ще представи премиерно концерт за акордеон и струнен оркестър от Марчин Блажевич, а неговият сънародник Пьотр Ожеховски, наричан в родината си „пиано хулиган” заради дръзките си импровизации, ще изнесе джазов рецитал с етюди за народния танц оберек. И още един рецитал – този път на испанския пианист Марио Присуелос, който ще запознае публиката с романтичния композитор Марсел дел Адалид, смятан за испанския Шопен. Френският пианист Пиер-Лоран Бушарла ще изпълни най-рядко слушаните сонати на Бетовен. Две вечери ще бъдат посветени на Шостакович по повод на 40-ата годишнина от смъртта му – с всички камерни произведения от композитора, включващи пианото, и изключително българско участие – Людмил Ангелов, Димитър Буров цигулка и виола, виолончелистите Христо Танев и Атанас Кръстев.

„Пиано екстраваганца” ще се проведе от 25 септември до 5 октомври със заключителна вечер на 18 номеври, когато ще бъде песенната вечер на Красимира Стоянова. По време на фестивала ще бъде представен и новият роял „Ямаха”, закупен със средствата на дарители и благодарение на усилията на Людмил Ангелов и Ина Кънчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00