В последните януарски дни на 2016 г., по инициатива на Българското училище към Посолството ни в Лондон в културния институт за първи път пред публика бе показан филмът на режисьора Жезко Давидов „БОТЕВ – В СЯНКАТА НА ПАМЕТНИКА“.
Филмът пресъздава последните дни от живота на поета и задава важните въпроси „Кой, как и защо уби Ботев?“, представя теориите за неговия край – от случаен турски куршум, самоубийство от отчаяние и безизходица, или убит от четниците след крамола.
Прожекцията в Лондон премина в препълнен салон. След края на филма дискусията на зрителите с Жезко Давидов продължи до късно – казва Снежина Мечева, директор на българското училище към посолството и главен инициатор за премиерата на филма и споделя своите впечатления и вълнение.
Проблемът около убийството на Христо Ботев, до който малцина се осмеляват да се докоснат дори мисловно, камо ли творчески, е разгледан цялостно във филма, за който сме убедени, че тепърва ще се говори. Режисьорът Жезко Давидов от дълги години живее и работи в Англия. Намерихме го по телефона и той с охота отговори на нашите въпроси.
Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..
Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..
Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..
В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..
За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..
През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..
Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..