Антикорупционният закон трябва да подобри съществуващия режим.
Вместо това се създават едни много неясни и опасни разпоредби. Като анонимните сигнали. Това заяви в интервю за Радио Пловдив адвокат Александър Кашъмов от неправителствената организация "Достъп до информация". Той коментира решението на МС да приеме проекта на спорния антикорупционен закон.
Срещу този проект се чуха много критики, включително от неправителствени организации. А от Върховния касационен съд смятат, че неяснотите в Закона са предпоставка за "произвол, популизъм и политически атаки". Върховните съдии критикуваха въвеждането на анонимни сигнали срещу държавници и политици като възможност за развихряне на "лов на вещици".
Адвокат Александър Кашъмов смята, че трябва да има "цедка" на анонимните сигнали, която да гарантира, че това не са доноси. Защото утре към кого ще бъдат насочени сигналите? Ние имаме данни за някои институции, в които корупцията е на високо ниво. Може би някой има интерес малкото останали некорумпирани служители да бъдат подложени на такива атаки, коментира адвокат Кашъмов.
Той даде за пример Закона за предотвратяване на конфликт на интереси. Нормативният документ изисква да се публикуват декларациите на държавните служители. Но проучване на организация "Достъп до информация" показва, че едва една трета от тях се публикуват в интернет.
Ние не само не виждаме как се подобрява този режим с новия закон, но и остава едно съмнение дали те изобщо ще се публикуват, допълни Кашъмов.
Юристът смята, че преди приемането на такъв закон, трябва да се направи анализ на съществуващото законодателство, което третира борбата с корупцията. Необходимо е да се обособят ясно средствата за превенция на корупцията. Това не е направено в този проект. Средствата за превенцията на корупцията са много важни, защото ако те работят, няма да се стигне до репресия, подчерта Александър Кашъмов.
Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..
17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..
Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология. Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..
Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..
Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха 19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история. Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска..
Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..