В „Книга за мечтатели” няма нито миг празна мечтателност, безделие или съзерцания. Има океан от съзидателна човешка енергия, воля и виталност. Най-великолепното качество на сборника е, че всички факти, лица и обстоятелства са реални. Странно защо цялата тази галерия от автентично успешни личности не си намира естествено мястото нито сред горещите новини, нито сред забавната светска хроника? А тук са онези откриватели, учени и авантюристи от цял свят - същите живи хора със своето обикновено житейско начало, направили с енергията си, с находчивостта си, с идеите си, търпението си, а понякога и с лудостта си нашия свят по-обитаем.
Зад всичко стои историята на нечие човешко усилие - от кламера до космическия кораб и байпаса, от символите на лукса до животоспасяващите медицински прибори и великите географски открития. За това ме подсети „Книга за мечтатели”, съставена от младата българска юристка Инна Учкунова. Авторката до голяма степен е постъпила като героите в книгата - с усилие и търпение е създала това, от което сама има нужда. Един алманах на човешкото съзидание - изобретение след изобретение, съдба по съдба… Странно е, че никой досега не си е направил труда - задълбочен и няколкогодишен труд, между другото - за да издири, преведе и подреди тези истински житейски сюжети, които разказват една по-различна история на човешката цивилизация от последните 6-7 века. Тук не са намерили място нито победните битки, нито владетелите, възкачващи се или абдикиращи от престола. Това са малките и големи открития, променили живота на хората без да се съобразяват с националните граници. „Книга за мечтатели” е „Хиляда и една нощ” на човешкия прогрес.
И няма значение дали вярвате повече на мисълта на Стив Джобс: Онези, които са достатъчно луди, за да мислят, че могат да променят света, са онези, които наистина го променят или на Христофор Колумб: Никога няма да прекосиш океана, ако нямаш куража да се откъснеш от брега - струва си да проследите „Тънката червена нишка” в тази увлекателна и вдъхновяваща енциклопедия на креативността и куража в 400 лаконични, но драматични истории. Иначе как в труден момент, ще се сетите, че неуспешният предприемач може да е успешен изобретател, че Новият свят е открит заради грешка на немския картограф, че Пулицър не е знаел английски език, когато пристига в Ню Йорк, че е възможен бляскав финал и след безнадеждно начало. В „Книга за мечтатели” освен всичко друго можете да прочетете точно колко банкрута трябва да преживеете, преди да застанете начело на списъка с най-богатите на „Форбс”.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...