Впечатленията ми от руините на складовете, които изгоряха, са потресаващи. Хората донякъде имат основание с това, че институциите не успяха да си свършат работата. За два месеца, откакто съм председател на комисията по култура и медии, направих срещи с почти всички гилдии, свързани с областта на културата. Всяка една от тях ни предостави вижданията си за това, какво трябва да се промени и направи в законодателната система на България, за да вървят нещата напред в тази толкова важна област за всяко едно общество – културата. Това заяви председателят на комисията за култура и медии в Парламента и бивш кмет на Пловдив Славчо Атанасов.
По думите му, законодателната база е изключително сериозна. Говори се само за промени в Закона за културното наследство, но 17 закона отговарят за рамката на културата в България. За всяка от гилдиите вече е изготвена конкретна папка с техните предложения и има изключително много идеи за промяна в законодателната система на България свързани с културата, както и предложения за промяна в Закона за културното наследство.
Като законотворци ние трябва да „пресеем“ всички предложения и да изготвим по-балансирано законодателство. Само преди месец и половина, поради това, че Националният институт за недвижимо културно наследство е изключително натоварен в своята дейност, направихме промяна в Законодателството, заяви Атанасов. С тази промяна са създадени шест регионални центъра в България, в които ще се създадат за не повече от една година съвети, които да отговарят за местните паметници на културата.
Аз като кмет, а и моите колеги в страната, сме имали много проблеми, когато сме чакали т.н. съгласувателни писма от Института. Понякога за тях се чака и с години НИПК да се определи за даден културен паметник. Поради тази причина считам, че направихме изключително позитивни промени в Закона за културното наследство, но считам, че и те са крайно недостатъчни, подчерта Атанасов. Като пример той посочи изгорелите складове, за които глобата за некоректно стопанисване от страна на собствениците е едва 30 000 лв. Когато става въпрос за интереси за милиони, те са крайно недостатъчна санкция, подчерта Атанасов.
Френското законодателство се смята за едно от най-добрите в света и ние ще вървим в тази посока. Когато собствениците не се грижат за имота си, той ще им бъде отнет. В тази насока вече работят експертни групи, правят се съгласувателни срещи, в късната есен дори се надявам, че промените, които правим, ще бъдат приети от българския Парламент. Това, което се случи в Пловдив, може да се случи навсякъде, където има паметници на богатото културното ни наследство. Абсурдно е, че няма електронен регистър на паметниците на културата в България. Задачата за създаването му е тежка, но е крайно необходима. Не трябва обаче масово да се предоставят в частни ръце паметници на културата. Най-ценните от тях трябва да останат държавни или общински, подчерта още председателят на парламентарната комисия за култура и медии и бивш кмет на Пловдив Славчо Атанасов.
Повече чуйте от звуковия файл.
Високотехнологична апартура, закупена с дарения от благотворителната инициатива "Българската Коледа", получиха Клиниката по ранна рехабилитация и физикална медицина и Клиниката по детска хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив. Новата техника вече помага на малките пациенти от двете уникални за страната отделения. Три от апаратите са за..
17-годишният Иван Василев Пеев от Пловдив страда от детска церебрална парализа. Той не може да говори, но пък пише на лаптопа си и чрез машината изразява своите мисли, емоции и желания, разказва баща му Васил. Заболяването му е по рождение, диагностициран е с тежката болест 6 месеца след раждането си. Има квадри пареза, което означава,..
Никола е на 6 години и страда от детска церебрална парализа. Живее в пловдивския квартал „Коматево“ с майка си Саша, която се грижи за него сама: Прекрасно момче с детска церебрална парализа. Той ходи на масова детска градина. След много откази най – накрая се преборихме и с това. Никола е в рингова инвалидна количка, движи ръце, пише,..
Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Пловдив“ получи от „Българската Коледа“ утразвуков апарат за диагностика в детска възраст и неонатология. Директорът на лечебното заведение доктор Аргир Аргиров подчерта, че той е жизнено необходим за работата на Отделението по неонатология, тъй като с него се проследява състоянието на деца,..
Представяме добрия пример, който дава работа на хора от уязвими групи на пазара на труда, включително и на такива с интелектуални и физически затруднения. Книжарница с мисия отвори врати по социален проект на сдруженията „Паралелен свят“ и „Да полетим заедно“. В нея вече работят младежи с увреждания, други пък са ангажирани в социално..
Днес пред журналисти ще бъдат представени най-новите находки от разкопките на Перперикон от екипа на проф. Николай Овчаров. Изминаха 19 години от проучването на гигантския скален град с неговата 7-8-хилядигодишна история. Три месеца вече текат разкопките на южната част на Перперикон, където преди 3 години излезе най-голямата раннохристиянска..
Най-голямото планинско хоро ще се състои тази събота на Седемте рилски езера. За това събитие, което включва и други инициативи, разказва един от организаторите Славейко Стайков. Идеята е на арх. Пламен Мирянов от фондация "Нашият дом е България". В планинското хоро ще се включат ансамбли от седемте етнографски области на България и всички, които..