Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в търговията на дребно при влошаване на съответния показател в сектора на услугите.
Индексът, определящ бизнес климата в промишлеността, се повишава през септември с 1,0 пункт (спрямо август, когато нарасна с 0,7 пункта) в резултат на по-благоприятните оценки и очаквания на промишлените предприемачи за бизнес състоянието на техните предприятия. По тяхно мнение настоящата производствена активност също бележи леко подобрение, като има увеличение и на очакванията им за дейността през следващите три месеца.
Основните пречки, затрудняващи развитието на този отрасъл, продължават да бъдат свързани с несигурната икономическа среда и недостатъчното търсене от страната.
По отношение на продажните цени в промишлеността, преобладаващите очаквания на мениджърите са те да останат без промяна през следващите три месеца, показва проучването на НСИ.
Графика на общия индекс за бизнес климата в България
През септември показателят "бизнес климат в строителството" нараства с 1,4 пункта (след него спад с 3,0 пункта през август) в резултат на оптимистичните оценки на строителните предприемачи за настоящото бизнес състояние на техните предприятия. Според тях настоящата строителна активност се подобрява спрямо предходния месец, като и техните очакванията за следващите три месеца са по-благоприятни.
Най-сериозният проблем, затрудняващ дейността на предприятията в този сектор, продължава да бъде свързан с несигурната икономическа среда, следван от конкуренцията в бранша и от наличните финансови проблеми.
По отношение на продажните цени в строителството по-голяма част от мениджърите предвиждат запазване на тяхното равнище през следващите три месеца.
Националната статистика отчита повишение с 0,6 пункта през септември на съставния показател "бизнес климат в търговията на дребно" (след спад с 1,9 през август) в резултат на подобрените оценки на търговците на дребно за настоящото бизнес състояние на техните предприятия. Същевременно обаче техните оценки относно обема на продажбите и поръчките към доставчици през следващите три месеца се по-резервирани.
Основните фактори, затрудняващи развитието на дейността в отрасъла, продължават да бъдат конкуренцията в бранша, недостатъчното търсене и несигурната икономическа среда,
По отношение на продажните цени в отрасъла преобладаващите очаквания на търговците на дребно са те да останат без промяна през следващите три месеца.
През септември съставният показател "бизнес климат в сектора на услугите" намалява с 3,6 пункта (след повишение с 1,3 пункта през август) в резултат на изместване на оценките и очакванията на мениджърите за бизнес състоянието на техните предприятия от "по-добро" към запазване на "същото" ниво. Относно търсенето на услуги, настоящата тенденция се оценява като подобрена, докато очакванията им за следващите три месеца са по-резервирани.
И тук конкуренцията в бранша и несигурната икономическа среда продължават да са основни фактори, затрудняващи развитието на бизнеса в този отрасъл.
Относно продажните цени – преобладаващите очаквания на мениджърите в сектора на услугите са те да останат без промяна през следващите три месеца.
Резултатите от последното проучване на НСИ показват поредна стабилизация на общия бизнес климат над неговото дългосрочно осреднено ниво и не много далеч от върха през юни, когато беше достигнато най-високо ниво от края на 2008 година насам.
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..
През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията..
Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..
Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..
В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..
Пътуванията на български граждани зад граница и на посещенията на чужденци в нашата страна бележат поредно добро увеличение през август спрямо година по-рано главно поради засилване на движението от и към страните от Европейския съюз, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Пътуванията на българи в чужбина през август 2016..