През септември потребителското доверие във Великобритания продължава да се възстановява за втори пореден месец от дъното, достигнато през юли като първа реакция на Brexit и в началото на есента успя да се върне обратно към нивото от преди британския референдум, на който беше гласувано за напускане на ЕС, показва последно проучване на компанията за пазарни изследвания GfK U.K. Ltd.
Индексът, измерващ потребителското доверие (Consumer Confidence Barometer), нарасна през септември с 6 пункта до -1 пункт, следвайки скок с 5 пункта през август. По този начин индексът се върна към юнското ниво от -1 пункт, заличавайки драматичния си спад през юли (след резултата на британския референдум от 23-ти юни) до -12 пункта (най-солидното влошаване на потребителското доверие от март 1990-а година).
Всичките отделни индикатори, използвани при определянето на индекса на потребителското доверие, регистрират повишение през септември.
Индексът, измерващ личните финанси през изминалите 12 месеца, се върна на позитивна територия до +2 пункта от 0 пункта през август, докато аналогичният индекс за личните финанси през следващите 12 месеца нарасна през септември с 3 пункта до ниво от +7 пункта.
Индикаторът, определящ оценката на британците за общите икономически перспективи през идващата година, нарасна през септември с цели 13 пункта след негов скок с 11 пункта през август и вече е на ниво от -9 пункта - значително над дъното от -33 пункта, достигнато през юли. Това е сигнал, че сега потребителите на Острова са значително по-малко песимистично настроени относно британската икономика, отколкото непосредствено след вота в подкрепа за Brexit.
"Изглежда че британските потребители пренебрегват страховете си за икономиката на страната след Brexit, тъй като заплатите продължават да растат по-бързо от цените, нарастващата заетост води до увеличаване на доходите, а ниските лихвени проценти насърчават хората по-скоро да харчат, отколкото да спестяват", заяви Джо Стейтън от GfK.
Въпреки това Стейтън се съмнява, дали тази позитивна тенденция ще се окаже устойчива в бъдеще.
Междувременно британската банка Lloyds Group представи свое проучване за бизнес доверието във Великобритания през септември, според което т.нар. "Lloyds Business Barometer index" нарасна рязко до 24 пункта от 16 пункта през август (най-ниско ниво от декември 2011 година), доближавайки по този начин неговото юлско ниво от 29 пункта.
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..
Икономическото доверие в Европейския съюз отскочи през септември много рязко от неговото близо двугодишно дъно, регистрирано през август, като в същото време данните на ЕК за България отчитат повишение на икономическото доверие до най-високо ниво от октомври 2008 година, когато стартира световната финансова и икономическа криза. Индексът,..
Общият показател на бизнес климата в България остава през септември на равнището си от август и недалеч от близо 8-годишния връх на показателя, достигнат през юни, показват резултати от последно проучване на Националния статистически институт (НСИ). Подобрение на стопанската конюнктура е регистрирано в промишлеността, строителството и в..
Премиерът на Италия Матео Ренци заяви, че изпитва респект към решението на британците да гласуват за напускане на ЕС и че Brexit ще бъде "много труден процес", но подчерта, че всяко едно споразумение не би трябвало да даде на Великобритания по-преференциален статут спрямо този на останалите държави, извън Съюза. Би било невъзможно да се..
В края на юли 2016 година брутният външен дълг на България е в размер на 34,8915 млрд. евро (76,7% от прогнозния БВП), като се повиши с 803,1 млн. евро (с 2,4%) спрямо края на предходната година, когато дългът беше в размер на 34,0885 млрд. евро (77,2% от БВП) и нарасна спрямо година по-рано със 180,4 млн. евро (с 0,5% спрямо юли 2015-а година),..
Пътуванията на български граждани зад граница и на посещенията на чужденци в нашата страна бележат поредно добро увеличение през август спрямо година по-рано главно поради засилване на движението от и към страните от Европейския съюз, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Пътуванията на българи в чужбина през август 2016..