Иван Теофилов представя "Вкусът на живота" в Пловдив

| обновено на 06.10.16 в 07:00

Народната библиотека „Иван Вазов” представя новата книга на Иван Теофилов „Вкусът на живота” (автоантология), издадена от "Рива”. Представянето е тази вечер в Камерната зала на Драматичен театър – Пловдив. Участие в срещата ще вземат проф. Божидар Кунчев и поетът Иван Ланджев.

Иван Теофилов: Първо, искам да кажа, че ще направя доста голямо усилие, за да дойда в Пловдив, защото само преди месец бях на операционна маса, така че първите думи, които бих казал е просто да обичат града и да го пазят, защото много са разрушенията, които аз виждам в града от това, което аз помня в миналото на града. Например тази сграда на аптека „Марица”, тези неща, които бяха най-впечатляващи започват да изчезват. Например, навремето ние направихме един филм за спасяването на „Капана”. Ето, сега вие имате едно арт място прекрасно, а беше на път да бъде разрушено и благодарение на това, че направихме един филм, който запали страстите на пловдивчани и се спаси този квартал. Ето, тези неща трябва да се пазят.

Радио Пловдив: Да, но пък изгубихме „Тютюневия град”.

Иван Теофилов: Да, аз това не го виждам, само по телевизията, но това е ужасно и то на една от най-представителните улици на града.

Радио Пловдив: Попитах ви за първите ви думи, и ще ви върна до първата ви стихосбирка, спомняте ли си как е била приета тя?

Иван Теофилов: Тя не беше много добре приета, защото тя беше много чиста и излезе в едно време, когато се възпяваха само социалистическите завоевания, а книгата ми беше много чиста, само човешки неща и беше нападната, много нападната, даже имаше четири – пет рецензии унищожителни.

Радио Пловдив: През годините сте преживял  какво ли не, за да стигнете до автоантологията „Вкусът на живот”. Разкажете ни  как я събрахте.

Иван Теофилов: Този път реших аз, понеже издадох една книга по-обемна при „Жанет-45”, която беше един голям том със стихове, но просто видях, че по-краткия вариант е някак си по-подходящ за поезия, защото стиховете имат въздух, защото отделните стихове придобиват самостойност някаква, а иначе, когато са събрани много стихове на едно място те се превръщат в тълпа и губят въздуха си, смисъла си, някои изпадат, потъват дори в немота. И затова аз направих един по-кратък вариант, този път отстраних хронологията и дадох повече значение на душевните състояния, които са ме владеели през годините и затова смятам, че това е един по-естествен подбор.

Радио Пловдив: Говорят много хората за тебе, без да те познават. Говорейки, какво изпускаме г-н Теофилов, в това ново време, в което Снимкаживеем сега?

Иван Теофилов: Много. Най-важно, ето, най-важно за Пловдив например това, което се изпуска е етиката, която съществуваше в моето детство. Тези цивилизационни промени, този агресивен дух на времето унищожава много от човешките неща в един град и в самия човек.

Радио Пловдив: Да поканим пловдивчани за срещата тази вечер в Драматичен театър – Пловдив, организирана от библиотеката. Чии очи искате да видите, кой да бъде с вас тази вечер?

Иван Теофилов: Преди всичко бих искал да бъдат моите съграждани, а и хората, които пишат – писателите, поетите, бих се радвал. Обикновено, когато един поет участва поетите не идват.

Радио Пловдив: Довършете само това: „И ме изпълва бавно този град със своят свят дълбок и целомъдрен”. Пловдив за вас е?

Иван Теофилов: Пловдив за мен е преди всичко мой духовен родител. Той ми създаде представите за състоянията, които имам, те са рожба на това, защото фактически това, което човек придобива в детството, основните мотиви на детството – това изгражда човека и човека в бъдеще, така че Пловдив е този, който ми създаде всичките възприятия за поезия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изложба за делото на Константин Иречек в България

Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град.  Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование.  Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..

обновено на 14.12.18 в 11:02

Великите европейци – Фреди Меркюри

Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..

обновено на 12.12.18 в 11:04

Коледна изложба на пловдивските художници в ГХГ

Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия.  Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив.  Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..

обновено на 10.12.18 в 16:22

Журналистката Евгения Атанасова представя книгата си за Кристо

Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..

публикувано на 04.12.18 в 05:43

Представят "Дебили - недраги" в Първо студио на Радио Пловдив

Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив.  Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..

публикувано на 04.12.18 в 05:35

Пенка Калинкова представя "Познатият непознат Пловдив"

Премиера на второто  издание на  книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова  ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа  изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..

публикувано на 29.11.18 в 06:43

Творческа вечер на поета и преводач Кирил Кадийски

Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“.  Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди.  Изумителна е и..

публикувано на 28.11.18 в 08:10