Празнична церемония за връчване на почетното звание „Следовник на народните будители“ ще се състои в Народна библиотека „Иван Вазов“. По традиция с нея в навечерието на Деня на народните будители се удостояват изявени дейци на духовността в Пловдив.
Тази година двама са носителите на званието – проф. Запрян Козулджов – ректор на Пловдивския университет, и Димитър Райчев – краевед и общественик. Събитието се организира от Сдружение „Мемориал на духовността“, НБ „Иван Вазов“ и Общински читалищен съвет със съдействието на Община Пловдив.
Проф.Козлуджов, ректор на ПУ: Аз съм изключително, първо, приятно изненадан, защото по-малко от преди десетина дни разбрах за това почетно звание. Наистина, то е израз на признание за тези усилия, които повече от 20 г. влагам, за да се реализира всичко това, за което е номинацията. Наистина, не знам, да не прозвучи нескромно, но работя с изключителна възрожденска страст за утвърждаване на нашата институция – на институцията Пловдивски университет на национално и европейско равнище, защото тя е част от символите на гр. Пловдив, тя не е само културна, научна, образователна институция, но тя е и репрезентативна, тя представя града. Смея да твърдя, че без университет Пловдив не би бил това, което е. Ако я няма тази институция с нейните двайсет хиляди студенти, ако тя не стои стабилно, ако не допринася за развитието на града, за неговата култура, наука, образование, инфраструктура ако щете, градът ни нямаше да бъде това, което е и съм посветил повече от 20 г. на тази мисия да върви напред. Много се радвам, защото това е изключително смислено, което правя, защото няколко неща осмислят живота – семейството и университетът, който е моят втори дом, даже не зная дали не и първи, защото прекарвам повече време в университета отколкото, за съжаление, със семейството.
Много е важно как този ден – Денят на народните будители, присъства в съзнанието на хората, включително на младите хора. Не е толкова важен начинът на неговото отбелязване, доколко помпозно, официозно ще бъде отбелязан. Но той е много важен ден, защото който няма съзнание за миналото си, за хората, които са определяли съдбата на нашата държава, нейната култура, образование, той не може да има никаква перспектива за бъдещето. Съзнанието за миналото, за хората, които са определяли съдбините на България е гаранция за нашето бъдеще. Младите хора, аз ежедневно почти контактувам с тях, по силата на ред обстоятелства, дисциплините, които чета са в първи курс, за съжаление какво мога да отбележа – ценностната система в последните две десетилетия и половина коренно се промени, за съжаление, казвам за съжаление, ценностната система на младите хора. Те стават все по-прагматични, няма лошо, но като че ли започват да губят връзка с корените си. Не случайно толкова млади хора, те не са много на фона на България, около 6 – 7 хиляди младежи заминават за чужбина, това не е случаен факт. Смея да твърдя, че като изключим няколко топ университета в западните страни, образованието не им е на по-добро равнище. Съвсем други са причините, поради които те напускат страната и една огромна част трябва да ви кажа, има официална статистика, никога не завършват образованието си, особено тези, които попадат в сериозни университети.
Димитър Райчев, автор на книги и снимки за Пловдив : Пловдив е по-красив и вечен. Но вижте, градът се променя. Няма как да стои на едно място, няма как да е същият, няма как хората да бъдат същите особено сега, когато светът толкова бързо върви наред, тези технологии така го тласкат, че той се задъхва от всичките тези неща. Не може Пловдив да бъде същият, въпреки че той е вечен Пловдив, става по-красив, а да се надяваме, че за 2019 г. ще стане още по-красив, има още много да се работи по града, но Пловдив става по-красив...
Винаги има будители. Винаги има будители, винаги има хора, които отдават сърцата си, винаги има хора, които са запалили душите си, винаги има хора, които искат да споделят това, което мислят, винаги има хора, които не търсят награда, не търсят слава, не се жалват, но всичко това, което събират го слагат към националната ни съкровищница зрънце по зрънце. Винаги има будители, дори в по-тежките времена има повече будители, а сега не е леко време. То кога ли в България е било леко времето!
От 17ч. Детският отдел на библиотеката ще организира Дефиле на приказните герои. То включва ревю-конкурс за приказен костюм с награди и интересна игра, в която ще бъдат четени откъси или знаменити фрази, а децата ще трябва да познаят от кои приказки са. Всеки ще може да се запознае с библиотеката отблизо, да научи повече за работата на библиотекарите. Празникът е отворен за всички, казват от библиотеката.
Интервютата с проф. Запрян Козлуджов и Димитър Райчев са в звуковия файл.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..