Зимна приказка – Руският цирк върху лед с премиера в България

БНР Новини
Снимка: личен архив

Руският цирк върху лед гостува днес за първи път в България със спектакъла „Зимна приказка” в столичната зала „Арена Армеец”. Спектакълът е едно вълшебно пътуване до магическа приказка върху лед с незабравима циркова артистичност и най-високо техническо съвършенство на кънки. Завладява въображението с ефектна хореография, повече от 300 красиви костюма, вълнуваща музика и сложни акробатики. За доброто настроение се грижат жонгльори, акробати, скачачи, танцьори, музиканти. Повече за Руския цирк върху лед разказва мениджърът му Рима Вахсман:


СнимкаТова е първият цирк на лед в целия свят. Идеята за създаването му е на кинорежисьора Арнолд Григориевич Арнолд. Той е бил голям визионер. През 1962 г. му дошла добрата идея да подбере добри танцьори на лед и да ги събере с циркови артисти на манежа. Цирковите артисти трябвало да се научат да изпълняват номерата си на кънки, а кънкьорите да усъвършенстват цирковото изкуство. Всички били много развълнувани от идеята. След две години усилени тренировки, през 1964 г., трупата излязла на сцената пред публика с грандиозно представление. Преди две години празнувахме 50 годишнината на Руския цирк върху лед с голямо турне. Като мениджър – всичките ми други клиенти ревнуват от ледения цирк, защото аз го обожавам.

СнимкаЗабележителният световен успех на Руския цирк върху лед се дължи най-вече на сложния синтез между фигурното пързаляне и цирковото изкуство. В спектакъла „Зимна приказка” участват любими наши герои от „Лешникотрошачката”, „Ледената кралица”, „Алиса в страната на чудесата”, „Спящата красавица”, „Пепеляшка”. Всички тези истории се преплитат в един общ сюжет – голяма синя феерична птица кани различните герои от историите на своя рожден ден. Персонажите обаче не носят подаръци за празника, а вместо това изнасят шоу и танцуват.

Вълнуваме се много, защото за първи път сме в България. Това е началото на европейското ни турне и премиерата ни за този сезон. Всеки път, когато сме на ново място, си намисляме по едно желание. В България си пожелахме цялото ни турне да бъде прекрасно, защото всички хора тук са прекрасни. Вълнуващо е да си на сцената и да покажеш резултата след толкова много вложен труд. Пренасяме хората във фантастичен свят, където те да забравят трудното си ежедневие и да прекарат няколко часа в приятна атмосфера – казва Рима.

СнимкаНа артистите предстои да изнесат спектакъл в още 70 града като част от голямото си европейско турне тази година.

Нашите артисти са много силни физически и стабилни психически. Трудно е да се съчетаят двете неща. Те трябва да са  концентрирани, докато се движат върху леда, или са във въздуха или изпълняват акробатични номера, но в същото време да влязат в роля и да разкажат приказната история. Да съчетават всичко в едно не е лесно – това ги прави специални – казва мениджърът.

Степан Рябов, който се изявява като композитор, клоун, артист и музикант, споделя очакванията си за шоуто в столицата:

Очаквам много позитиви от шоуто. Народите ни са близки и разбираме езиците си. Най-хубавото е, когато шоуто е интерактивно, когато публиката също участва.  Постоянно се упражняваме, цял живот, всеки ден намираме нещо ново. Отпуснете се и отворете съзнанието си, ще бъдете впечатлени. Ние сме микс от всички жанрове – спорт, цирк, фигурно пързаляне, театър, музика. Да, вълнувам се, не съм спал цял месец.

СнимкаВ магическия спектакъл участват 25 артисти. Ето какво пожелаха те на българските си фенове:

Насладете се на шоуто, смейте се, усмихвайте се, забравете грижите си и елате с нас в този фантастичен свят. Запазете щастието в сърцето си цяла година, докато не се видим отново през следващата.

Снимки: личен архив и Луиза Лазарова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Художникът Валери Ценов: Една картина трябва да бъде започната с любов и завършена с благост

Ако се вгледаме в картините на Валери Ценов, ще открием една имагинерна вселена, изпъстрена със символиката на мистични образи. Чрез “Тайните градини” той ни въвежда в сакралното пространство на собствената си душа, която бленува за един по-възвишен свят. В “Античните морета” ни разказва приказки от древността, а с женските си образи –..

публикувано на 18.12.18 в 08:00
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA завършва още една магистратура в Columbia University, Ivy League в специалността финансиране на проекти в..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

Стоян Николов-Торлака: Северозападният човек ще помогне на всеки, но пък няма да му спести мнението си

Написан на архаичен, образен и пиперлив език, “Северозападен романь” не просто пресъздава действителността в най-западналия български край – с мъртвите села, в които изтлява животът на шепа старци, и с все по-призрачните градове заради липсата на препитание, но всъщност рисува мащабната картина на съвременна България, извън няколкото..

публикувано на 12.12.18 в 12:59

„Родопски отражения“ – документален филм за душата на Родопите

В най-скоро време зрителите ще могат да видят документалния филм „Родопски отражения“, който ще ни поведе на едно вълнуващо пътешествие из загадките и неопитомената красота на Източните Родопи, сред останки от древни цивилизации. Ще ни срещне и с наши съвременници, чиито съдби са здраво преплетени с тази на планината. С великолепните пейзажи,..

публикувано на 11.12.18 в 11:35

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отбелязва 140 години от основаването си

За Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ 2018 година премина под знака на различни мероприятия по случай 140 години от своето основаване. Кулминацията на празника е днес, а през изминалата седмица две събития привлякоха вниманието на обществеността. На 5 декември беше валидирана пощенската марка „140 години Национална библиотека..

публикувано на 10.12.18 в 11:38

Студенти от Великотърновския университет разкрасяват градската среда

През 60-те години на миналия век утвърдени личности в изобразителното изкуство пристигат в старопрестолната ни столица, за да се посветят на обучението на първия випуск студенти по артистични специалности в педагогическия институт в града. През 1963 г. на историческия хълм “Света гора”, където в един от тамошните манастири патриарх Евтимий..

публикувано на 07.12.18 в 13:45

Просфорните печати – ключов елемент на църковния живот и част от богатото културно наследство на българите

Хлябът е изключително важен елемент от българската традиционна култура и всеки един от предметите, който по някакъв начин е свързан с направата на хляб и неговото оформление, за да може той да придобие статут на празничен, обреден хляб, също се радва на голяма почит. Един от тези предмети е просфорният печат, който освещава хляба и му дава..

публикувано на 05.12.18 в 11:07