Под сянката на Кафка:

Софийския литературен семинар със сборник за Кафка и премиера на книгата "Приятел на Кафка" на Исак Башевис Сингер почти едновременно в София

Вече повече от столетие историята на дребния чиновник Грегор Замза, който една сутрин се събужда, превърнат в странна твар, е обект на неизброими интерпретации. Дали превръщането на Грегор в насекомо е неуспял опит за бунт срещу смазващите механизми на обществото? Дали е успял бунт, доколкото отхвърля програмиращите ефекти на логоса и се обръща към музиката? Дали въобще има метаморфоза?

Софийският литературоведски семинар и неговите лица Радосвет Коларов, Дарин Тенев, Миглена Николчина, Камелия Спасова, Мария Калинова, Еньо Стоянов и Боян Манчев посвети близо две години на внимателно четене на „Метаморфозата“ от Франц Кафка - историята на преображението на Грегор Замза. Тази вечер в Огледалната зала на Софийския университет  ще бъде представено изданието "Времето на метаморфозата" - продукт на литературоведските анализи.

В предаването "Хоризонт до обед" литературоведът и преводач Биляна Курташева определи сборника като абсолютно невероятно четиво:

Рядко можем да кажем такова нещо за теоретическа книга. Зачетох се така, както мога да чета и художествена литература. Това е сборник от седем опита върху Кафка на колеги от Софийския университет, но и не само. 

Разказът според Курташева продължава да бъде изключително актуален:

Езикът на Кафка е големият сюжет, освен историите, които той разказва. Заглавието на тази новела е изключително преводаческо предизвикателство. То се полага някъде между класическата дума метаморфоза, която знаем от Овидий, с целия й културен багаж, и християнската дума преображение. Но на немски Кафка не използва нито една от двете думи. Миглена Николчина предлага един среден вариант - превращение, който ходи по ръба на преображението и на метаморфозата. Разговорът върху езика на Кафка, този особен детериториализиран език, отваря и големите прозрения в текстовете на Кафка.

Снимка

Утре в Център Orange в София е премиерата на книгата с разкази "Приятел на Кафка" на полско-американския писател и преводач от еврейски произход Ицек-Херш Зингер (Icek-Hersz Zynger). Той пише на идиш. Известен е с разказите и романите си. Получава Нобелова награда за литература през 1978 година.

Книгата ще бъде представена от литературоведа Марин Бодаков и от преводачката Иглика Василева.

Приятел на Кафка (1970) е най-представителният сборник на Исак Башевис Сингер. Книгата съдържа 21 истории, ситуирани по различно време на различно място (САЩ, Полша, Израел, Аржентина), а страниците й са населени с пъстро множество от вълнуващи герои – писатели, чудаци, скитници, мечтатели, шарлатани, чудотворци, донжуани, ясновидци и дори едно опечалено ято гълъби. Българското издание включва увод от големия познавач на Сингер Илан Ставанс и Нобеловата реч на писателя.

Сингер  често пишеше така, сякаш Холокостът не се е случил, според Марин Бодаков, който така допълни анализа на The New Yorker: "еврейски писател в схватка с еврейската култура, която обезсмъртяваше... "

Редом с едноименния разказ Приятел на Кафка, с право смятан за шедьовър, тук са включени други двайсет истории, които са сред най-значимото в късната продукция на нобелиста: те сноват от Източна Европа до Новия свят през различни периоди на двайсетото столетие в опит да изследват най-скришните кътчета на човешката душа. 

Още за сянката на Кафка  в огледалото на днешните литературни събития в София - в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петко Бонев: Има доказани начини Камерна опера Благоевград да работи успешно

Месец декември започна с „изтичане на информация“ в социалните медии за предстоящо закриване на Камерната опера в Благоевград. „Много моля хората, които непрекъснато пускат слухове и използват социалните мрежи като вид медия, да не създават изкуствено напрежение, където го няма. Няма да бъде закрита камерната опера, но трябва по някакъв начин да се..

обновено на 24.12.18 в 17:27
Мариус Донкин (л), Диана Янкулова и Явор Стаматов (д)

Мариус Донкин: За единението трябва да намерим себе си в общността

Народният театър навлиза в своя 130-и сезон с много амбициозна програма на всичките си сцени.  За предаването „Неделя 150“ по „ Хоризонт“ ръководителят на институцията Мариус Донкин каза: "Мисля си, че не само този сезон ще бъде български, но този наистина е такъв с „Опит за летене“ на Радичков, а и следващата седмица предстоят две премиери..

публикувано на 16.12.18 в 14:01

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на Фестивала Тодора Радева посочи, че който иска да се включи, трябва да се регистрира в страницата на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Баладите на Шопен в нови записи на Антонина Бонева

Изтъкнатата българска пианистка Антонина Бонева осъществи нови записи по покана на "Музикална къща БНР". В Първо студио на Националното радио Бонева направи нова регистрация на четирите клавирни балади от Фредерик Шопен, изключително популярни и обичани от публиката, но твърде рядко изпълнявани в интеграл. В интервю за предаването "Алегро виваче" по..

публикувано на 14.12.18 в 09:58
Сцена от операта „Джоконда“

Габриела Георгиева: винаги съм усещала Джоконда много близка до сърцето си

„Джоконда е интересен образ, едно прелестно създание, певица и танцьорка, улична артистка. Много чист, много истински човек. И тя остава такъв човек, въпреки всички препятствия и предизвикателства, които се изпречват пред нея. Когато Джоконда разбира, че любовта й към Енцо Грималди не е споделена, защото той е влюбен в Лаура, тя взема съдбоносно..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева: Впечатляващият интерес на малките читатели към книгите е търсенето на иновативни форми от страна на ръководството..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Гастрол на Македонската опера на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора

Македонската опера и балет в Скопие гостува за първи път на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора със спектакъл на „Севилският бръснар“ . Оперният шедьовър на Джоакино Росини беше представен в нов прочит на австрийската режисьорка Урсула Хорнер . Тя е възпитаник на Университета по музика и сценични изкуства във Виена,..

публикувано на 13.12.18 в 18:05