„Българска душа на Святата земя” – Дни на българската култура в Израел

| обновено на 17.05.17 в 17:06 БНР Новини
Участниците във фестивала с българския флаг пред Стената на плача в Йерусалим. Сред гостите на Дните на българската култура в гр. Бат Ям бе и адвокат Моше Алони, по чиято идея Българската православна църква е номинирана с Нобеловата награда за мир за спасяването на българските евреи
Снимка: личен архив

Фестивалът „Израел, моят възлюбен”, който вече седем години се провежда в Пазарджик, тази година стана част от международния проект „Българска душа на святата земя”. Домакин на този проект е израелският град Бат Ям, а организатор и продуцент - журналистката Весела Райчинова. Сега тя обедини усилията си с Екатерина Тодорова от българския фестивал „Израел, моят възлюбен”. Крайният резултат - от 8 до 12 май в Израел се проведоха Дните
на българската култура под егидата на Йоси Бахар - кмет на гр. Бат Ям и на Н. Пр. Димитър Михайлов - посланик на Република България в Израел.
Българските участници във фестивала посетиха най-популярните дестинации на Светите земи: Йерусалим, река Йордан, Мъртво море, Тел Авив и старо Яфо.
По традиция, в навечерието на  празника на светите братя Кирил и Методий, всяка година българските евреи в Израел почитат българската азбука и култура.
Този път представители на няколко държави се включиха в тържествата, за да поздравят участниците. Гости от Англия, Норвегия, Южна Корея, Швеция, Украйна, Холандия, Полша, Гърция, България и Израел изпълниха сцената на зала „Ейхал Атарбут” в гр. Бат Ям, където се развяха националните им знамена. Прозвучаха единствено химните на Република България и на Държавата Израел.
Публиката аплодира изпълненията на вокална група „Камертон” от Казанлък, танците на група „Менора” от София, участниците от Несебър и Русе. Зрителите се запознаха с творчеството на Анжела Димчева - литературен критик и поетеса, чуха стиховете на Малинка Цветкова - авторка на 4 книги, пристигнала на фестивала от Испания. Във фоайето на залата бе подредена атрактивната изложба „Четки по пясъка на светите земи” на българската журналистка и художничка Райна Дамяни. Режисьорът Искрен Красимиров, основател на проекта „Незабравимата България” представи документалните си филми за Ботев и Вазов. Композиторът Кирил Милчев от Норвегия участва със специално написана пиеса за пиано, която имаше световна премиера на фестивала „Израел, моят възлюбен”. В „Българска душа на святата земя” беше представена израелската писателка Бети Леон, авторка на няколко книги на български език и член и на Съюза на българските писатели. Изключително талантливата поетеса Александра от Бат Ям, чиито български корени са в Пловдив, прочете свои стихове на български и иврит. Популярният  изпълнител Миро вдигна залата на крака с „Питат ли ме де й зората”, а Юлия, пристигнала в Израел от Южна Корея, ни поднесе китка от обичани родопски песни.
Сред почетните гости в залата бяха Светлана Йорданова - консул на българското посолство в Израел, Йоси Бахар- кмет на израелския град Бат Ям, а също и адвокат и нотариус Моше Алони, по чиято идея Българската православна църква тази година беше номинирана за Нобелова награда за мир заради спасяването на българските евреи.
Чуйте репортажите от Българските дни на културата в гр. Бат Ям, Израел.
Репортажите се излъчват с участието и подкрепата на Национален фонд „Култура” към Министерството на културата


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29