14-ото издание на международния фестивал за късометражно кино In the Palace - зов за любов

БНР Новини

Тазгодишното 14-о издание на международния фестивал за късометражно кино In the Palace бе още по-атрактивно и достъпно, защото се проведе в четири етапа – в София, Велико Търново, Варна и Балчик. Мотото на феста бе Sending a message of love! с акцент върху човешките взаимоотношения и бежанския проблем. Без аналог е инициативата, предхождаща с месец балчишкия финал, благодарение на която във варненските училища с изучаване на чужди езици стартираха обучителни филмови ателиета. На испански, италиански, португалски и английски език, доброволците от международния екип на фестивала обсъдиха с младежите късометражното кино, като изключително подходяща форма на изразяване и едновременно с това помогнаха за практическите знания и умения на учениците.
И на финала в Балчик, и месец преди това във Варна, бяха излъчени продукции, номинирани за най-престижните отличия на нашия континент – Европейските филмови награди. За първи път българската публика имаше възможност да се запознае с най-високите постижения на съвременното европейско късометражно кино и с късометражните филми, номинирани за наградите „Оскар”. 109 филма съдържаше състезателната програма в Балчик, три от програмите пристигнаха от Centro Nazionale del Cortometraggio / Italian Short Film Center и Hazerfen Film Galeri. Детският филмов кампус (Film Campus for Kids 2017), всекидневните лекции на специалисти от филмовата индустрия и партитата на словенското Radio NULA допълваха фестивалния форум.

Победителите в Международната състезателна програма, избрани от специалното жури, станаха известни на 1 юли, когато официално се закри международният фестивал In the Palace в Балчик. Това са:

Най-добър игрален филм – „ Един обикновен живот” – Франция, режисьор Соня Роланд
Най-добър документален филм – „Тук никой не умира” –Франция, реж. Симон Панай
Най-добър анимационен филм– „Гранки и болтчета” – Полша, режисьор Бартош Кеджерски
Специална награда на журито – „Мадам Блек”- Нова Зеландия, режисьор Айвън Бардж.

Обявени бяха и победителите в Националната състезателна програма:

Победител е „Може би утре” (режисьор Мартин Илиев), следван от филма
„Любов” (режисьор Боя Харизанова).
Третото място си поделиха късометражните филми „Червена светлина” на Тома Вашаров и „Добри” на Орлин Милчев.




Снимките в галерията са на Кристиян Бояджиев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29