На 20 декември се навършват 40 години от успешното завършване на околосветското плаване с яхтата „Кор Кароли” на кап. Георги Георгиев – първият българин с такова постижение. На този ден фондация „Кор Кароли” във Варна, носеща името на емблематичната яхта, връчва годишните си награди „Златен глобус” на най-добрия ветроходец и мореплавател през годината. Днес тя отива при д-р Васил Куртев от Каварна за плаването му около света. Той е стоматолог, но се превърна в знаково име в българското ветроходство, благодарение на своите изяви като строител на яхти и мореплавател. На 5 август 2015 г. д-р Куртев отплава от Каварна като шкипер на яхта „Одесос” в своето околосветско пътешествие. Почти две години по-късно – на 19 май 2017 г., акостира отново в Каварна.
За 645 дни „Одесос” проплава около 26 000 морски мили и затвори кръга около Земята. И една любопитна подробност – на 22.01.2017 г., сам във водите на Бенгалския залив, д-р Васил Куртев посреща своя 80-и рожден ден. Той е пламенен последовател на кап. Георги Георгиев – самотния мореплавател, за когото ни разказва д-р Мариана Кръстева, директор на Военноморския музей във Варна:
Кап. Георги Георгиев е легенда в българското ветроходство и е изключително значима личност в българското корабоплаване. Заслужава си неговото име да бъде известно сред младите хора, които биха поели по неговия път, които обичат свободата и биха станали мореплаватели. Кап. Георгиев се изправя сам срещу всички стихии и несгоди, с които го среща мореплаването. С какво е известен той? Той е първият българин, извършил сам околосветско пътешествие с ветроходна яхта. През декември 1976 г. потегля от Хавана и завършва своето пътешествие на 20 декември 1977 г. отново в пристанище Хавана. Неговото плаване се изчислява по реално прекараните дни в морето – 202. За тази околосветска обиколка той се готви през целия си живот. Още като младеж се включва в средите, които се занимават с ветроходство. Родом е от Кърджали, но целият му съзнателен живот преминава край морето. Георги Георгиев е ветроходецът, избран да представи България на международно ветроходно състезание ОСТАР – една много престижна трансатлантическа регата, също за самотници, която тръгва от Великобритания и финишира в Плиймут, САЩ. Това е първото голямо международно представяне на българските ветроходци и се увенчава с много добър резултат. Така Георги Георгиев уверено тръгва на своето околосветско пътешествие. Плаването му се следи от цялата българска морска общественост. По време на околосветско пътешествие той има и трудни моменти – налага му се ремонт, засяда в плитчина, но се справя. Успешният завършек на това плаване е постижение за цялото българско корабоплаване. Признанието, което той получава, е съвсем заслужено. На името на неговата яхта „Кор Кароли” има учредена ежегодна награда за най-добро ветроходно постижение, която се връчва на датата на завършване на неговото пътешествие.
Живото свидетелство за това плаване – яхтата „Кор Кароли”, е изложена във Военноморския музей. Притежание на музея е и книгата на рекордите „Гинес”, където е вписано плаването на българския приключенец, като най-добро постижение по време за обиколка на света с еднокорпусна яхта. Този рекорд напомня, че кап. Георги Георгиев и статистически влиза в алеята на световната славата на корабоплавателите.
Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..
Великден е! Възкресение Христово е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Той се възприема като най-великото събитие в историята на човешкия род. На този ден се празнува възкръсването на Божия син от света на мъртвите. Той изкупил със смъртта Си греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда..
Времето край Рождество Христово, когато блесват елхите в домовете ни и се изпълваме със светлина, насищаме с очакването за най-много чудеса. Но в еуфорията на празника като че ли забравяме за единственото и най-истинско чудо – Раждането на Спасителя. Покрай тази суетня около празника – обикалянето за подаръци,..
Преди повече от век един видински учител изоставя класната стая и тръгва да изследва света. Нищожните средства, с които разполага, не му позволяват да се качи на параход. Ала безпаричието не успява да сломи непоколебимия му дух – той взема със себе си скромен багаж и се отправя на околосветско пътешествие... пеша. Кой е авантюристът,..
Откритието на млад уредник от музея в Карлово преди броени дни предизвика истинска сензация за широката общественост и за изследователите на живота и делото на Васил Левски. Името му е Виктор Комбов, който по време на кратката си научна командировка до Държавния архив в Истанбул попада на непозната за българските изследователи снимка на..
Тя е единствената не само в София, но и в Софийска епархия, започва разказа си за черквата „Св. Андрей Първозвани“ отец Стилиян Табаков, който служи в нея. Много малко са епархиите в Българската православна църква, в които има храмове с името на Свети Андрей. А този специално е свързан с паметта на загиналите за свободата на България опълченци,..
Последната българска бойна подводница „Слава“ има шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“,..