Живко Седларски и неговите рокли-пътешественици на три континента

БНР Новини
6
Снимка: личен архив на Живко Седларски

Освен че пътешестват на три континента, роклите на  Живко Седларски се отличават и с феерични имена: „Дъга в нощта“ ,„Андромеда“, „Полъх“, „Бяла тишина“, „Виенски валс“, „Звездите на Щутгарт“, „Спирална галактика“, „Жената на рибаря“, „Рокля Сирена“ (в три варианта). Има дори „Пенлива рокля“, вдъхновена от искрящия елегантнопразничен блясък на пенливото вино. Цялата въздушност е скулптирана от месинг, гранит, неръждаема стомана и фибростъкло.
Тези необичайни рокли оставят зашеметяващи следи, „преминавайки“ из световни галерии, на модни дефилета в Париж, Милано, Ню Йорк… През 2013 г. творбите завладяват публиката по време на неговото самостоятелно ревю в катедралата на град Вю Ви. През 2017 г. Живко Седларски има второ самостоятелно ревю във Франция, осъществено заедно с ученик на дизайнера Жан Пол Готие.
Важен етап от раждането на скулптурите е тяхното отливане. Маестрото, който живее е твори повече от 20 години във Франция, винаги досега е избирал това да става у нас, в България, с която го свързват още много неща. Световно признатият майстор е роден в Елхово. Завършва техникум по керамика и стъкло, след това – Националната Художествена Академия. Негов личен избор за усъвършенстване е обучението му по анатомия в Медицинска академия. Практикувал е и в Берлинската художествена академия. От 1991 година, както той сам казва, разделя времето си между Франция и България. Живко Седларски е сред тримата избрани европейски творци, вписани в Клуба за изкуства на Съвета на Европа през 2007 и 2011 година. Скулптурите му са представени на три континента, истински артистични и модни пътешественици! Те са притежание на много музеи, галерии, частни колекции; допринасят за оформянето на неповторим стил в паркове, градини, замъци, обществени и частни пространства и сгради. Скулпторът изработва и дарява релеф на Христо Ботев за фасадата на Българския културен център в Париж. Негово дело е и скулптурата „Майка“, известна и като „Розоберачката“, символ на Празника на розата и на град Карлово.
Живко Седларски е поканен да участва на 12 декември в София, в ревю-спектакъл на Академията за мода по повод десетото издание на годишните награди за най-стилни и успели българи „БГ модна икона“. Преди да научим още подробности за артистичните маршрути на роклите-скулптури и за предстоящите планове на твореца, част от които е реализация на мащабен проект в Китай, нека узнаем в кой френски парк със замък се намират едни от най-впечатляващите му творби. Разказва световноизвестният скулптор Живко Седларски.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Премиера на „Дафнис и Хлое”, Париж 1912 г., декор - Леон Бакст.

Митологични образи: Дафнис и Хлое

В гръцката митология Дафнис е син на Хермес и нимфа. Приказно красив овчар, полубрат на Пан, който го е научил да свири изкусно на флейта. Създател е на пастирската поезия и песен. В красивата приказка за Дафнис и Хлое, разказана от гръцкия писател Лонг във ІІ в. сл. Христа, Дафнис и Хлое са захвърлени от родителите си още като бебета. Откърмени са от..

публикувано на 03.02.22 в 07:50

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07