В рамките на програмата, която се осъществява в общините Кюстендил, Пещера и Дупница, са включени юристи и архитекти, които извършват подробно проучване на статута на земята в кварталите на тези общини, където живеят различни групи роми:
В една от общностите, където работим – в Дупница, ромите са били насилствено настанени в квартала по време на комунизма. Тогава им е казано да си построят къщи на предварително обособена за целта земя и да работят в намиращата се наблизо фабрика. И така те живеят там поколения наред… Но по-късно в периода на реституция те не са могли да легализират собствеността си, въпреки че истински са го желаели. Така че те имаха желание да платят необходимите средства и да легализират собствеността си и да станат собственици на жилищата си.
Сара Перин сподели, че програмата е била реализирана в трите общини, които са избрани след провеждане на проучване в общо 20 общини и ромски общности. Тръстът работи активно с общините, за да урегулират терените, както и с местните общности, които да бъдат информирани и да участват в обсъжданията на процеса за новото териториално планиране. Екипите на ТСА са разяснили на местните общности какво представлява процесът на легализиране на собствеността.
Изпълнителният директор на тръста е убедена, че легализирането на собствеността води до по-добра интеграция, защото прави местното население интегрална част от по-големите общности в общините.
На първо място, когато земята се легализира и стане собственост на притежателите си, те трябва да плащат такси за имуществото си. От своя страна общината е длъжна да предоставя комунални услуги – като водопровод и канализация, публичен транспорт и др. Така че това благоприятства интеграцията в общината като цяло.
Цялото интервю на Силвия Великова с изпълнителния директор на Тръста за социална алтернатива Сара Перин можете да чуете в звуковия файл.