Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жерар Шалиан: Балканите продължават да бъдат място на напрежение

Снимка: БГНЕС

Балканите продължават да бъдат място на напрежение, но не считам, че ще се стигне до един общ взрив и избухване на мащабен военен конфликт. Истина е, че има някои територии и региони, които са по-сложни от други, както е Македония, например. Това каза в интервю за предаването „Хоризонт до обед“ френският политолог Жерар Шалиан. От 18.30 часа във Френския институт Шалиан ще проведе дебат с българския си колега Огнян Минчев по темата за сигурността на Балканите.

„Наистина Баланите са едно място на напрежение между Османската империя, между Русия и между Австро-Унгарската империя и по-скоро обект на конфликт между САЩ и Русия. За жалост, все още нищо не е разрешено. Определено има казуси, които буквално са застинали в своята си позиция като Косово, Босна. Доказателство за това е присъствието на чуждестранни военни подразделения, за да се поддържа мира и в крайна сметка е много трудно да подтикнеш към съжителство хора, които нямат желание да живеят заедно, защото все пак считам, че трябва да се съобразяваме с мнението на населението на тези страни – дали биха желали да живеят в една държава на полумир и полувойна, или да се стигне до решение, което да им позволи разгръщането на възможностите им“, обясни политологът.

Израз на дестабилизация на Балканите би било преврат или въстание в някоя от държавите:

„Този регион е като един регион на края, на завършека на една империя. След края на Първата Световна война, когато беше създадена Югославия, това се наричаше Царството на словените, на сърбите и на хърватите. За жалост, нищо не се каза за македонците и босняците. Те бяха забравени. По време на Втората Световна война всички знаят, че беше създадена една държава, хърватско-мюсюлманска, и че голяма част от сърбите платиха тази горчива цена. Югославската съпротива с Тито начело, който считаше, че историята трябва да се обяснява със съществуването на социалните класи, а не като съществуването на нациите като такива, той се опита да създаде някаква федерация, която успя да просъществува между истинския Изток и истинския Запад, но когато той изчезна и когато СССР започна да се разпада, старите проблеми, национализми и т.н., които не бяха намерили своето решение до тогава, се възвърнаха с голяма сила и оттук насетне избухнаха и много граждански вълни, в които се намесиха и бившият СССР, и САЩ“.

„За жалост, въпреки желанието на Франция да има повече обща европейска политика, изглежда, че 27 страни са доста разделени по този въпрос", смята Жерар Шалиан по отношение на политиката, водена от лидерите на ЕС.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна