Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звезден прах, или невидимите частици, които ни заобикалят

| обновено на 08.04.25 в 13:20

В днешното издание на предаването "Време за наука" имахме възможността да се потопят в темата за звездния прах и космическите явления, благодарение на д-р Петя Янчулова Мерика-Джоунс, гост-лектор на "Следите на сътворението. Звезден прах.", събитие на Рацио, привлякло вниманието на мнозина, любопитни за тайните на вселената.

През 2025 г. д-р Янчулова Мерика-Джоунс е във България като част от Фулбрайт програма, и работи в катедра "Астрономия" към Физическия факултет на Софийския университет. Там тя води курс за обработка и анализ на астрономически данни с Python, като същевременно е и постдокторант по националната програма "Млади учени и постдокторанти". Преди това д-р Янчулова е била учен в Научния Институт за Космическия Телескоп в Балтимор, САЩ, в групата "Междузвездна материя". Тя е завършила физика с астрофизика в Университета в Калифорния, Сан Диего през 2020 г. и също така има интереси в спорта – била е състезателка по плажен волейбол.

Срещата с астрономията за д-р Янчулова започва още от детството й. Един от ключовите моменти е свързан със снимка на Халеевата комета, подарена й от учени от Националната астрономическа обсерватория Рожен. Тази снимка я мотивира да последва своята мечта да изследва вселената.

В хода на разговора по темата за звездния прах, д-р Янчулова Мерика-Джоунс предложи интересен поглед върху въпроса за праха в нашите домове. Тя сподели, че освен обичайния домашен прах, който се натрупва, когато не го почистваме редовно, в атмосферата и космоса има много по-малко видими, но не по-малко интересни частици. Тези частици могат да бъдат прах от междузвездното пространство, които навлизат в нашата атмосфера.

"Интересен факт е, че освен праха в нашите домове, който е най-обикновен прах, е възможно да навлизат частици от пространството, от Космоса. Всъщност, хиляди тонове прах постъпват в атмосферата, и някои от тези частици не са само от Слънчевата система. Когато гледаме един слънчев лъч и виждаме неговата златисто светлина, повечето от праха в него е от нашата атмосфера, но някои частици могат да са навлезли и от междузвездното пространство," обясни тя в ефира на предаването.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна