Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глаголицата – наука и мистика

Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.
Снимка: архив на Анисава Милтенова

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата писменост". Авторки на беседите са доц. Татяна Илиева от Кирило-Методиевския научен център на БАН и д-р Инна Димитрова – двете съуправителки на фондация "Глаголитика" – гостенки на предаването"За думите".

Великото творение, излязло изпод перото на Константин Философ, наречен Кирил и брат му Методий, но вдъхновено от Бог, е не просто средството, с което славяните да пишат и четат, но израз на правото им да имат достъп на своя език до мъдростта на Създателя. По-късно тя е заместена от кирилицата, която ползваме и днес, но в която остават някои от глаголическите знаци за звуковете, характерни за старобългарския славянски език.

Глаголицата е безспорно постижение на световната цивилизация, което не губи своята стойност. Нещо повече, тя продължава да предизвиква ума, знанията, но и въображението не само на учените, но и на много широк кръг неспециалисти. Това е чудесно, но крие и риска от създаването на наукоподобни и незащитими теории за глаголическите букви. Затова е похвално всяко усилие на учените да хвърлят светлина върху достоверните хипотези и да развенчаят митовете около символиката на глаголическите знаци.

Д-р Инна Димитрова, Венета Гаврилова и доц. Татяна Илиева (отляво на дясно)
С тази задача доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова изнасят своите беседи пред софийска аудитория, имат планове да гостуват и в други български градове, както и извън страната. На основата на лекциите доц. Илиева смята да подготви книга с етюди върху всяка от 38-те глаголически букви. Фондация "Глаголитика" има идея да създаде интерактивен музей на Кирило-Методиевото дело, за осъществяването на която се надява на широка обществена подкрепа.

Защото България и ние, българите, имаме основанията, но и дълга да не забравяме и да припомняме на света за основната заслуга на българската държава за опазването и продължението на стореното от светите първоучители и да не се отказваме от нещо, което е част от нашата идентичност.

Чуйте разговора с доц. Татяна Илиева и д-р Инна Димитрова:


По публикацията работи: Росица Михова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна