Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

Идеята е на Радослав Първанов - колега журналист, кореспондент на БТА в Габрово

2
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец
Снимка: Велина Махлебашиева

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце.

Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и забравени, а някъде са така обрасли, че природата превзема тези църковни градежи и ги скрива от очите ни. 

С обезлюдяването, не само църквите, цели села бяха затрити. За щастие някои се възраждат или живват покрай интереса на градските хора, поне в почивните дни да се радват на природа и спокойствие. Така и църквите намират своите спасители, добри примери има много – от села и градски квартали. 

В обектива на фотографа Радослав Първанов от Габрово са онези от тях, чийто врати остават залостени. На идеята да събуди местните общности посвещава фото-проекта "Счупената вяра".

Развитието на селския туризъм помага тези местни забележителности да попаднат на вниманието на хората.

Идеята на Радослав, който е наш колега – кореспондент на БТА в Габрово, последните няколко години печели стотици съмишленици след множество медийни изяви. Намира популярност и чрез изложбите, в които показва изоставените православни храмове. Успява да обедини хората и да набере средства.

Един от тези храмове, които фотографът неведнъж споменава - този в Горни Угорелец, Севлиевско, съвсем скоро ще събира хората и за хубаво, и за лошо. След като църквата била превзета от гората, а покривът прокапал, местните хора, те са едва десетина души, но с новодошлите от градовете и с помощ отвън се захванали да ремонтират божия дом, чийто патрон е Свети Иван Рилски.

Руска Кунчева е внучка на църковния настоятел, инициатор за построяването на църквата, вдигната преди век. В касовата книга, в която предците на днешните жители на Угорелец водели сметка кой какво и колко е дал за храма е записано, че за градежа всяко семейство осигурявало по три греди, плочи за покрива и т.н., разказва Руска, която срещам, заедно с председателката на фондацията за възстановяването на църквата Марияна Стефанова

Двете са на откриването на изложбата "Счупената вяра" на Радослав Първанов в Трявна. Разказват ми, че хората давали пари по празници, други, които са се изселили, но помнели корена си, изпращали от Англия, Дубай, Намибия… Събраните от дарения средства отивали за строителни материали и за църковен инвентар, а за да вдигнат отново храма от съборетините разчитали на безвъзмезден труд.

Църквата е издигната високо над селото, за да може Господ да чува молитвите на вярващите, убедени са жителите на селото и Неделя Недялкова.

Църквата още не е готова, но се вижда краят на ремонта. Вече имало двойки, които искат да се бракосъчетаят в Угорелец, други - да кръстят децата си. И това скоро ще е възможно.

През 2026-та година се навършват 100 години от вдигането на църквата и местните хора са си дали срок за вековния храмов празник да я осветят.


Още по темата слушайте в репортажа на Велина Махлебашиева за "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна