31 пожара са възникнали в Пловдивския регион през изминалото денонощие. Горяли са сухи треви и храсти, отпадъци, станаха пожари в индустриална зона и жилищни сгради.
51- годишен мъж е с опасност за живота след пожар в автосервиз в жк „Тракия“ в Пловдив. Огънят пламнал, след като неволно изпуснал запалена цигара в съд с гориво. Пожарникарите са предотвратили сериозни последствия, тъй като в съседство се намират складове с леснозапалими течности и техника. Материалните щети обаче са сериозни. Мъжът е откаран в Клиниката по изгаряния. Образувано е досъдебно производство.
По същото време пожар в Столипиново наложи намесата на три екипа огнеборци, които трябваше да спасят застрашени жилищни постройки и складово помещение в близост до пожара, тръгнал от сухи треви.
Нехаен стопанин едва не причини огромен горски пожар над с. Михилци. Причината - искра при косене със селскостопанска техника.
Акт бе съставен и на стопанин от Старо Железаре, предизвикал пожар на сухи треви, застрашаващ близки имоти и гора.
И днес е в сила предупреждението за опасно високи температури, предупреждават от пловдивската противопожарна служба.
Основните причини за възникването на горски пожари в България са свързани с човешка дейност. Над 90% от пожарите са възникнали след преднамерена намеса на хора или поради небрежност. Това сочи анализ на риродозащитната организация WWF България.
През последните 15 години в България са регистрирани над 7000 горски пожара, обхванали над 1,1 млн. дка територия, показват данните. Само през 2024 г. у нас са избухнали близо 600 пожара, като особено засегнати са районите на Родопите, Странджа, Пирин и Сакар.
Над 80% от всички горски пожари възникват извън горските територии и впоследствие се прехвърлят в тях, сочи още анализът.
„С нарастващите климатични предизвикателства горските пожари в България ще се превръщат в още по-сериозна заплаха, ако не се вземат спешни мерки за превенция", предупреждават от природозащитната организация.