До края на годината най-успешният български филм за 2014 г. "Виктория", чиято световна премиера се състоя по време на фестивала „Сънданс”, ще участва в над 25 международни кинофорума. Филмът на Майя Виткова е със специални предпремиерни прожекции и съпътстваща програма в София през цялата следваща седмица.
В създаването на лентата участват едни от най-добрите творци в родната киноиндустрия. Българо-румънската ко-продукция „Виктория” е огледален образ на живота - смях, тъга, страдание, възторг. Филмът е завършен 2013 г., а снимките са проведени в София, Перник, Рила и Венеция.
Сюжетът разказва за едноименната героиня, родена в края на комунизма и обявена за „бебе на десетилетието”, тъй като се ражда... без пъп. Лентата е с продължителност 155 минути и проследява как политическите промени в България изправят пред изпитание отношенията между Виктория и майка й Боряна, която преди време се е зарекла да не ражда дете, докато в страната властва тоталитаризъм.
За филма, фестивалите и за различния начин за представянето на продукцията, пред Яна Спиридонова разказва авторът и режисьор на филма "Виктория" Майя Виткова – чуйте.
„Виктория” е сред българските филми, кандидати да представят страната ни в категорията за най-добър „Чуждоезичен филм” на 87-ите награди „Оскар”. Филмът на Майя Виткова получи изключително високи оценки някои от най-авторитетните издания за кино в света, а непосредствено след световната му премиера, „Виктория” беше наречен „най-добре пазената тайна на фестивала „Сънданс”.
Досега „Виктория” представи България и по време на някои от най-големите кинофестивали в света: в Берлин, Кан, Мюнхен, Вашингтон, Карлови Вари, Сиатъл, още в Ирландия и в Русия. След предпремиерната седмица, очаквайте "Виктория" във всички киносалони в страната.
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..