Тази вечер в камерна зала "България" е първият концерт за сезона на София квартет - с виолиста от "стария" състав Валентин Геров и с три нови попълнения, при това какви! Двама цигулари от Софийски солисти (Стоимен Пеев и Йордан Димитров) и виолончелист (Любомир Наков), който е концертмайстор в Софийската филхармония!
Досегашните цигулари в състава (Ангел Станков и Нанко Димитров) решават, че им е време да се оттеглят, а виолончелистът Джефри Дийн се завърна в САЩ. Но те не са прекъснали връзките си с квартет София - даже в този първи концерт Ангел Станков е гост, заедно с пианиста Божидар Ноев. Сериозна музикална компания!
Но за момент ми се иска да се "спра" другаде - при рекламната кампания на 3/4-ти новия квартет. Тя е направена със замах, нестандартно, закачливо, хитроумно, атрактивно - все понятия, които не съотнасяме често към територията на камерната музика. А това е един от начините да се привлече и нова публика в залата - новата публика, от която родния музикален живот наистина се нуждае.
А иначе закачки могат да се направят най-различни - и че именно "виолата" се оказа най-устойчива в квартета с име София (напук на многото вицове за виолисти), а като споменахме музикантските вицове, сред тях има истински бисери, посветени на квартетите. Но важното е, че още с първата си програма квартет София дава заявка за интерпретация на истинските бисери в квартетния репертоар - и ако кампанията е ведра и "намигваща", то творбите са даже предимно в минор :
Йозеф Хайдн – Струнен квартет оп. 20 № 5 фа минор и Лудвиг ван Бетовен – Струнен квартет Оп. 18 № 4 до минор. По-екстравагантен е концертът на Ернест Шосон за цигулка, струнен квартет и пиано оп.21 (вече в мажор) - изключително красива и виртуозна творба.
Чуйте интервюто на Лили Големинова с виолиста Валентин Геров - ще разберете повече за новата философия на квартета, защо и как си взаимодействат по нов начин двамата от цигуларите от Софийски солисти и защо е добре класическите музиканти да слушат поп, рок и джаз. От Радио София - на добър час на Квартет София!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..