Когато един международен конкурс "проима" своето второ издание, това обикновено значи, че ще "го бъде". Е, видя се, че международният конкурс, носещ името на голямата българска оперна певица Елена Николай вече е сериозен факт(ор) в родния музикален живот.
Провежда се в Панагюрище със сериозната и с удоволствие предоставена помощ от страна на градската управа от един много сърцат екип. Всички - от организаторите, през журито с председател Христина Ангелакова и всички останали компоненти (като публика, приятели и ПР) - влагат много в този конкурс.
Чуйте какво разказа в предаването "Радиокафе" Дарина Такова - една от гранддамите на българската опера, самата тя пяла на най-големите световни сцени с най-големите диригенти на нашето време (спокойно мога да го кажа, без преувеличение), а сега - задъхано втурнала се в куп нови поприща - и като преподавател, и като инициатор, и като идеен двигател и ментор, и като изключително деен човек с ярка позиция по всички въпроси от деня.
За така важното второ издание, за нивото на участниците, защо въпреки че не е присъдена Голямата награда, то е било впечатляващо, за наградените и пътя им оттук-нататък - за цялостната картина на конкурса - интервю с Дарина Такова на Лили Големинова.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..