Книгата ще има своята премиера днес от 18 часа в зала 2 на Софийския университет, където нейният автор Владимир Трендафилов в професор по английска литература. Точното име на книгата е "Употребите на британския ментор: рецепцията на Чарлс Дикенс в България" и тя е "отворена" за всеки, който поиска да посегне към нея. Владимир Трендафилов е убеден, че не книгите трябва да търсят нас, а ние - тях. А неговите "срещи" с Чарлс Дикенс са започнали в още в детството с едни прекрасно издание на "Дейвид Копърфийлд" - роман, запленил съзнанието му не само със словото на големия английски писател, но и с илюстрациите, с "усещането за книга" и с романтика, която витае и до днес.
Иначе неговите изследвания върху образа и творчеството на Дикенс са започнали още преди 25 години, но сега с тази книга Владимир Трендафилов се стреми да "отговори на въпроси, свързани с разнообразното присъствие на великия английски романист в българското литературно поле, да развенчае митове и да попълни бели петна". Какви са тези бели петна, какви са представите ни за Чарлс Дикенс, кои са клишетата, от които е добре да се избавим, как, кога и от кого е са превеждани неговите книги и дали е добре да има един преводач, който познава в дълбочина даден автор от калибъра на Дикенс или (както е у нас) "ветрило" от различни преводачи - всичко това Владимир Трендафилов разказва в сутрешното "Радиокафе" на Радио София.
А междувременно можете да си припомните вашата любима творба на Дикенс - независимо дали това е "Дейвид Копърфийлд" или "Големите надежди", или пък "Повест за два града", "Коледна песен" или "Оливър Туист".
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..