Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако получат признание за откритието, японските учени ще дадат на 113-ия елемент името на Страната на изгряващото Слънце

Имената на учените, които са синтезирали 113-ия химичен елемент от Менделеевата таблица, ще бъдат обявени в края на януари следващата година. Ако авторството бъде присъдено на японските учени от Института за естествени науки "Рикен", новият химичен елемент ще бъде наречен на името на Страната на изгряващото Слънце - т.е.  японий, обяви вестник "Санкей". 

В природата не съществуват химични елементи, чиито атомен номер да е повече от 92. Синтезирането на тези тежки и много нестабилни елементи обаче е едно от най-големите предизвикателства за учените.

За авторството и откриването на 113-ия в Менделеевата таблица претендират учени от САЩ,  Русия и Япония. Според информация на вестник „Санкей“, на обединената комисия на Международния съюз за чиста и приложна химия (IUPAC) и на Международния съюз за чиста и приложна физика (IUPAР) е бил представен доклад, според който достоверността на синтеза, извършен от японските учени, е по-голяма, отколкото е работата на специалистите от Русия и САЩ. В Страната на изгряващото Слънце елементът е синтезиран три пъти в института „Рикен“ - това е водещият научен институт в Япония, който има и чуждестранни филиали.

Сега научният екип от „Рикен“, ръководен от  Косуке Морита, се надява  да направи Япония първата страна в Азия, на която се пада честта да  назове елемент в периодичната система.

Чуйте звуковия файл, за да научите повече за работата на японските учени от института "Рикен" и за химическия елемент, който още няма име.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виена Шьонбрун Оркестра

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..

публикувано на 15.12.24 в 11:48
Сотир Немов и Ангел Джоргов

Самоков: най-важното е общността

Ангел Джоргов,  Кмет  на Самоков   за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..

публикувано на 15.12.24 в 11:35
Радослав Христов, Веселин Бързанов и Цветелина Николова

Който инвестира в образованието, инвестира в града

Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..

публикувано на 15.12.24 в 10:30
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18