От началото на годината досега в Центъра за спешна медицинска помощ - София са отговорили на 71 000 повиквания. В 18 170 от тях се е наложило хоспитализиране. От тези малко над 18 000 души, 1361 са транспортирани и настанени в частни клиники, което е 7,5 % от всички постъпили в болница след като са потърсили бърза помощ. 676 пациенти са настанени в частни болници, различни от най-близко намиращото се лечебно заведение. Това показва документалната проверка, направена по заповед на здравния министър. Болницата, за която се твърди, че е предпочитана от спешните медици, заема едва трето място сред частните лечебни заведения, а преди тях са държавните болници, коментира д-р Георги Гелев. Той съобщи, че проверката все още продължава, тъй като обемът от документи е огромен. От края на миналата година досега 14 служители са наказани заради неспазването на принципа за отвеждане на пациента до най-близкото лечебно заведение.
Въпреки констатираните нарушения, те са по-скоро изолирани явления, отколкото тенденция - коментира д-р Георги Гелев и на няколко пъти повтори, че водещи, особено за сърдечно-съдовите инциденти, са държавните болници. Заради тежкия труд, ниското заплащане и лошото отношение към спешните медици, в момента в софийската Бърза помощ има 105 вакантни места за лекари и около 50 за медицински сестри. За лошия имидж на професията, според д-р Гелев, допринасят и негативните медийни коментари.
На пресконференцията на ръководството на Центъра за спешна медицинска помощ - София, стана ясно и, че работещите все още не са получили 20-порцентовото увеличение на заплатите, въпреки че в страната това вече е факт. Директорът на центъра д-р Георги Гелев обясни това със забавено изплащане на бюджета от страна на здравното министерство и консултациите със синдикатите. Той обаче гарантира, че увеличението ще се изплати със стара дата от януари.
Чуйте повече от репортажа на Красимир Мартинов.
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..
В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...