Най-старият конезавод в България "Кабиюк" е разположен на 13 км. от Шумен. Неговата история започва още през VII век, когато на това място се изгражда старобългарски аул, с цел първата българска столица Плиска да бъде охранявана от запад. В по-новата история държавният конезавод е известен като Лятната резиденция на младия княз Александър I Български.
Той е построен още през 1864 година, като стопански център за развъждането на породисти коне за ползите на Османската армия. Резиденцията на княз Александър обаче е построена през 1881 година. В нея той се е оттгеглял след военни походи. Именно в Лятната си резиденция през 1885 година първият български княз след Освобождението подписва тайно акта на Съединението.
Декретът и днес се пази в конезавода, в т.н. Музей на коня. Експозицията съдържа още важни документи, с които се полагат основите на българската армия, на кавалерията, както и на Закона за животновъдството. Сред личните вещи, запазени в музея са сабята и тронът на княз Александър I Български.
В момента конезавод "Кабиюк" е най-крупното държавно стопанство, където при съвременна технология се отглеждат висококачествени племенни животни, които се продават у нас и в чужбина. В туристическата програма се включва разглеждане на конезавода, разходка с каруци, конна езда, посещение на музей на коня, иконописната зала и лятната резиденция на княз Александър I Български.
Историческият спомен разгръща Борислав Стефанов - зооинженер и ръководител на филиал "Депо" към ДП "Кабиюк".
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..
Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..
Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..