Заради състезанието в неделния ден центърът на София ще бъде в някаква степен блокиран, предупредиха от Столичната община.
Стартът на маратона е в 10 ч. в неделя, а до 16 ч. ще бъдат затворени отсечки от булевардите "Евлоги и Христо Георгиеви", "Патриарх Евтимий", "Витоша", "Пенчо Славейков", "България", "Петко Каравелов", "Арсеналски", "Черни връх", "Драган Цанков", както и цялата ул. "Фритьоф Нансен", по които минава официалното трасе.
Промени ще настъпят и в маршрутите на голяма част от линиите на градския транспорт, които преминават по споменатите улици.
Точно седмица преди Софийския маратон - бегачи се състезаваха в друг маратон - в съседна Турция.
В град Чанаккале беше (но не бяга) нашият репортер Георги Нейков.
Чуйте неговия разказ.
Първото издание на маратона е било през миналата година, когато са се чествали 100 години от големите сражения през Първата световна война, при които турците са защитили Дарданелите от атаките на войски от Великобритания и Ирландия, Австралия, Нова Зеландия и други. Тогава двете воюващи страни са дали повече от половин милион жертви. На азиатския бряг на пролива пък, на 30-35 км се е намирала древна Троя. Именно затова, в област Чанаккале, станала свидетел на много пролята кръв през вековете, е важно, и същевременно символично да се организира и провежда такъв маратон на мира – отбеляза пред нашия микрофон Armağan Aydeğer – мениджър и активен член на няколко туристически и работодателски организации, който е и сред основните организатори на събитието. - Затова главната идея и цел на този маратон е мирът. Дистанциите, на които бягат участниците са 6, 10, 21 и 42 км. Всички бегачи преживяват три важни неща. Природата и потапяне в историята – маршрутът преминава през красиви и исторически места, край паметници и монументи. А третото е мирът. Три – основателни и важни причини за участие. Броят на участниците този път са 6000 – тоест, двойно повече от първото издание преди година. Това е доста вдъхновяващо за нас. И се надяваме на участници от още повече националности, включително и от България и други страни.
Правителството подпомага идеята и организаторите, допълва Армаан Айдеер. Но не по-маловажно е, че самите хора в града и участниците от близо 20 страни, са ентусиазирани и сякаш дълго време са чакали този – не толкова спортен, колкото социален акт.
Събитието беше съпътствано от семинар и изложение, както и лайв изпълнения на известни поп и рок изпълнители по крайбрежната ивица на Чанаккале – нещо, което доближава събитието до характеристиката на фестивал. Беше поставено началото и на Гора на мира – със засаждане на хиляди дръвчета в памет на загиналите в битките за полуострова.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..