Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече можем да създаваме домейни на кирилица с 3 до 63 символа

Цената за регистрация на домейн в областта „.бг“ е до 24 лв. Ще се създава и двойник с използваното досега „.bg“

Снимка: архив
Дългоочакваният в България домейн на български език в областта  „.бгвече факт. От днес можем да регистрираме домейни с това разширение.Акционерно дружество "Имена.бг" беше избрано от българската държава да управлява новия домейн на кирилица, който след дълги обсъждания беше одобрен от Интернет корпорация за присвоени имена и адреси (ICANN).

Новият домейн в областта „.бг“ дава възможност да се създават интернет адреси, изписани изцяло на български език. От тази иновация ще могат да се възползват всички институции, общини, компании и физически лица, които имат желание да бъдат по-лесно откриваеми в българското интернет пространство. Ще се улесни и достъпът до интернет за българските потребители, тъй като вече няма да е необходимо да се изписват на латиница специфични букви като Й, Ц, Ш, Щ, Ъ, Ю и Я. Спаска Тарандова - изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки - България“, коментира:

„За българите е важно да можем да пишем, както говорим. Да пазим нашите букви, които имат уникалност. Когато трябва да търсим нещо, това ще бъде от полза, за да не се чудим, как да заменяме определени звуци от нашата азбука, с комбинация от букви и цифри, а да пишем свободно и правилно на български език. Аз ще насърчавам голямата мрежа от читалища, които пазят българския език, култура и духовност, да имат свои домейни на български език.“

В периода до 8 май ще се обработват регистрации наСнимка: Луиза Лазарова домейни за така наречените „защитени“ имена, например на министерства и общини. След това, ще бъдат разглеждани и заявките на всички останали интернет потребители. Изпълнителният директор на „Имена.бг“ Христо Славов изтъкна, че всяко лице има право да регистрира до 100 домейна. Той каза още, че имената на страниците трябва да съдържат минимум 3 и максимум 63 символа, които да са изцяло от българската азбука. В имената могат да се използват цифри от 0 до 9, също както и знак минус („-“). Цената за регистрация на домейн в областта „.бг“ ще бъде от 10 до 20 лв. без ДДС. За всеки създаден адрес ще бъде създаден и двойник с използваното досега „.bg“. От "Имена.бг" предупредиха, че регистрацията на домейни с нецензурни думи и обиди не се толерира и след проверка те ще бъдат изтривани.

От юни 2016 година потребителите имат възможност да използват домейн на кирилица с разширение „.ею“. С въвеждането на „.ею“, кирилицата официално стана третата азбука, която се използва при изписването на домейни. Другите възможности са латиницата и гръцката азбука.

Чуйте репортажа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще разгледа три доклада за оптимизиране на част от наземния градския транспорт

На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..

публикувано на 12.02.25 в 17:15

Предлагат изменение на Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти

Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..

публикувано на 12.02.25 в 16:16

Филмът "Терапията" е психологическа драма-трилър за твореца, но и за човека

Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя.  В обществото..

публикувано на 12.02.25 в 15:40
Димитър Маринов - председател на Българския фармацевтичен съюз

Димитър Маринов: В половината областни градове в страната няма денонощна аптека

България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..

публикувано на 12.02.25 в 15:23
Жоро Пенчев от “Екипа на София”.

"Екипът на София" представи годишния си доклад за развитието на града през 2024 г.

"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..

публикувано на 12.02.25 в 14:51
Константин Кисимов беше сред най-големите на театралната ни сцена

Преди 80 г. Константин Кисимов спасил буквата "ь" (ер малък) от отпадане от азбуката ни

Точно преди 80 години е публикувана Наредба-закон за правописна реформа на българския език. Стремежите на някои кръгове у нас по онова време за промени в стария български правопис са отзвук от правописната реформа в Русия, проведена от болшевишкото правителство след Октомврийската революция през 1917 година. От левите кръгове (комунисти..

публикувано на 12.02.25 в 14:37

ВАС потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София от 2029 г.

Върховният административен съд (ВАС) потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила през 2029 година. Така съдът окончателно отхвърля жалбите срещу въвеждането на забрана на територията на столицата. Основен източник за наднорменото замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици (ФГТЧ)..

публикувано на 12.02.25 в 14:35