Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Факултетът по журналистика издава книги на студенти

СнимкаСтудентите от II и III курс от специалност „Кногоиздаване” към Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) при Софийския университет "Св. Кл. Охридски" издадоха свои собствени книги - по една на курс - посветени на хората на книгата. Това стана с помощта и активното участие на преподавателя си по дисциплината „Учебно издателство-майсторски клас” - Георги Александров. И двете книги са изцяло написани и разработени от студентите. Те са автори, редактори, коректори, дизайнери, пиари. Разделят длъжностите си на групи и дори имат координатори на процесите.


Издателският продукт на второкурсниците се казва „(Не)забравените”.
Снимка

Това е книга за библиотеките и библиотекарите. Тя разглежда не библиотеката на институция, а мястото ѝ в човешката история. Книгата се състои от 36 текста, които се фокусират върху оцеляването на малките читалищни и училищни библиотеки, но представят също няколко регионални и специализирани библиотеки. Сборникът пресъздава срещите на студентите с библиотекари от всички краища на България. В съдържанието намират място и големи библиотеки в Азия, Холандия и Египет. Включен и разговор с водещ експерт от прочутата Бодлиева библиотека в Оксфорд. Част от материалите навлизат в по-обща проблематика като недостатъчното финансиране и дигитализацията на фондовете. Разкриват се тъжни истории за разпиляването на национализираната Царска библиотека и унищожаването на книги под идеологически диктат, но книгата съдържа и обнадеждаващи факти за достъпа на незрящи до библиотечните фондове и опазването на ценното книжовно наследство в читалища и музейни сбирки.

Снимка„Между книгите и хората“ пък е книгата на третокурсниците. В нея се разказва за книжарите и техните лични уникални истории. Любовта към книгата и отдадеността на професията ги обединява и ги превръща в мост „между книгите и хората“. Акцентът в техния издателски продукт също не е върху самите книжарници (особено веригите), а върху човешкия фактор, истинския книжар, който не приема книгата като комерсиален продукт с таргет група, а действително иска да помага на клиентите и читателите. Представени са интересни лични истории, които могат да вдъхновят и мотивират хората, да променят представата им за работата в една книжарница. Акцентът е върху малките независими книжарници. Една от историите е за 2 момичета, които отварят своя книжарница в Лондон. На премиерата на книгата ще има и видео връзка с тях. Според младите издатели няма значение възрастта, на която си, стига това, което правиш да ти харесва. Книгата съдържа 24 авторски текста, 1 от които на Георги Александров.
Oще подробности чуйте в интервюто на Петя Зунгорлиева със студентките Теодора Василева и Мира Ереева.





ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00