Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маркират опасните дървета в Борисовата градина

Снимка: Ивайло Николов
Около 5% са дърветата в Борисовата градина, които са класифицирани като опасни, ще трябва да бъдат премахнати. Това показва проверката на експерти от Лесотехническия университет в парка. Лесовъдите започнаха маркирането на опасни, сухи и гнили дървета, което се извършва в участък от около 200 декара в лесопарковата част на Борисовата градина, между булевардите „Драган Цанков“ и „Пейо Яворов“ и главните алеи около стадион „Българска армия“.

След като приключи обходът на този първи участък от парка, експерти ще продължат с огледа на дърветата и в останалата територия от лесопарковата част от Борсиовата градина. Повече по темата, чуйте от репортажа на Ивайло Николов

Когато експертите оценят едно дърво като опасно, те го маркират на гръдна височина със спрей от страната на алеята, на която се намира. Прави се също така маркировка и в ниската част на стъблото, която да остане и след сечта. По този начин, след премахването на дървото, ще има доказателство, че то наистина е било опасно.

Мартин Борисов, който е преподавател в Лесотехническия университет в София и извършва първоначалният оглед на дърветата в пилотния участък от Борисовата градина, заяви, че по-малко от 5% от общия брой дървета попадат в някоя от категориите сухи, полусухи или опасни и трябва да бъдат премахнати.

Мартин Борисов обясни, че освен него, оглед на дърветата ще направят и други експерти и ако всички се обединят около мнението, че някое дърво не трябва да бъде премахвано, то маркировката по него ще бъде заличавана. Той подчерта още, че ще бъдат обходени всички дървета, не само тези, които са в близост до алеи и пътеки.

Директорът на дирекция „Зелена система“ в Столичната община Димитър Данчев заяви, че след като експертите приключат с огледа на дърветата в пилотния участък от Борисовата градина, предстои повторен оглед от самия изпълнител. След това ще бъде сформирана комисия с представители от много институции, която трябва да приеме маркировката и след това ще се предприемат действия по премахване на опасните дървета.

Директорът на дирекция „Зелена система“ Димитър Данчев допълни още, че това е първата инвентаризация на парка от 1999-та година, а според експерти това трябва да се прави максимум на 2 години.

Още - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25