Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Водещи хирурзи показват на живо във ВМА най-модерните техники за лечение

Безкръвни операции на панкреаса щадят пациентите

Снимка: ВМА

"Мултидисциплинарният подход при лечението на рака на панкреаса" - това е темата на специализиран курс, който събра у нас водещи европейски и български хирурзи в областта на панкреатичната хирургия. Форумът, чийто домакин е ВМА, включва демонстрации на живо от операционните на Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, както и от залите за инвазивна гастроентерология.

У нас около 1000 души годишно се диагностицират с тежкото заболяване. Новите техники дават възможност за безкръвно отстраняване на тумора. Демонстрация в първия ден направиха специалисти от Европа, днес на живо от операционната техниката представя проф. Никола Владов, ръководител на Клиника по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия към ВМА.
Мултидисциплинарният подход при лечението на тежкото заболяване изисква то да се провежда във високо специализирани центрове с голям обем на дейност - един от които действа във Военномедицинска академия.

СнимкаЛечебното заведение за шести път е домакин на такова престижно събитие и то на високотехнологична, изключително тежка тема като панкреатичния карцином, отбеляза пред Радио София в началото на форума началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски:

"Аз съм пристрастен, защото сега изпълнявам длъжността началник на ВМА, но ние работихме повече от 10 години заедно с проф. Владов точно в тази тематика. Това е тежка хирургия, която е неатрактивна за много от колегите, заради многото усложнения, трудна работа и други препятствия, но за сериозните хирурзи е предизвикателство, което носи огромно удовлетворение. ВМА е център за България за такъв вид хирургия, отдавна се е превърнала в лечебно заведение, което чертае модата в този тип хирургия. Преди 10 години на такъв курс ставаше дума за отворена хирургия. За нашите хирурзи не съществуват лимити в главите им и това им дава възможност да виждат по-напред...".

СнимкаС подема на лапароскопската хирургия на панкреаса, възможностите за лечение са неимоверно по-високи, стана ясно от разговора ни с ръководителя на Клиника по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия към ВМА и директор на курса проф. Никола Владов:

"Става дума за безкръвни операции на панкреаса, което в определени локализации е златен стандарт, а в други тепърва навлиза. Именно затова, организирайки този курс, искаме да си подобрим познанията в областта на рака на панкреаса и да покачим нивото на нашите познания, защото модерната медицина без глобализация, а тя означава всички да говорят на един език, е изключително важна".

Проф. Владов посочи, че причините за развитие на тумор в панкреаса са различни - дори стрес или диабет. Пациентите след тази интервенция се възстановяват напълно до 20 дни. По време на интервенцията с помощта на видеокамера, по безкръвен начин, се отстраняват туморът и околните тъкани.

Още за метода на лечение - чуйте звуковите файлове!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40