Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тест за ХИВ инфекция - най-рано месец след рисков контакт

Проф. Тодор Кантарджиев: Нелекуваните полови болести са входна врата за СПИН

проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС
Около 200 души годишно се инфектират с вируса на СПИН в България. Регистрираните болни, по данни от 2016 година, са близо 2700. Заразените, според специалистите са повече - между 3000 и 3500 души, т.е. близо 800 души не знаят, че са носители на вируса. Данните бяха оповестени от Националния център по заразни и паразитни болести по време на семинар, посветен на борбата с ХИВ.  Тенденция още от 2005-2006 г. борят на инфектираните мъже да в пъти по-голям в сравнение с жените. Над 80 процента са мъже, а 16% са жените. Това се дължи най-вече на инфектиране при сексуалните контакти в гей общността и т. нар. МСМ общност - т.е .мъже, които правят секс с мъже. У нас, за щастие, са единични случаите на предаване на болестта от майка на новородено, през миналата година дори няма такъв случай.

Най-често инфекцията се открива между 20- и 40-годишна възраст


Заразяването обаче е станало около 5 години по-рано. Най-много са случаите в столицата - 41 %, следва Пловдив с 13 процента, и Варна - 8 на сто. За лечението на болните у нас се използват над 30 вида медикаменти, отбелязаха специалистите. Проблем са огромният набор от резистентни мутации на вируса на ХИВ, както и токсичността на медикаментите, които болните трябва да  приемат всекидневно, цял живот.  

Проблемите в диагностиката и в лечението обобщи пред Радио София директорът на Националния център по заразни паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев:

"Като всяко заболяване, което се предава от човек на човек, така и ХИВ инфекцията и СПИН са важни за  здравето в нашата страна, защото само преди 30 години, когато бяха открити първите случаи, световното обществено мнение беше поразени. Въпреки направеното през първите години, се оказва, че епидемията засегна не само развитите икономически държави, но е огромен проблем в развиващите се страни. В нашата страна имаме ок. 200-250 случая на година, която говори за стациониране на нарастването на инфекцията, но това не трябва да ни успокоява.  Има опасна тенденция - намалява броят на хората, придобили инфекцията чрез използване на венозни наркотици, в замяна на това се увеличават случаите на мъже, контактуващи с мъже и също така на мъже, които контактуват с мъже и след това имат безразборни и много контакти с жени".

Мъжът много по-лесно заразява жената

Това е рискът при тази инфекция, посочи специалистът. Затова според него задължително младежите трябва да използват презервативи и да избягват честата смяна на партньори. Според проф. Кантарджиев, за да бъде ограничена инфекцията, е необходим стриктен контрол на полово предаваните болести:

"Това е сфера от общественото здравеопазване, която е силно занемарена в последните години. Самият факт, че имаме толкова голям проблем с безплодието в семействата, говори, че имаме безконтролно разпространение на зле диагностицирани и лекувани полово предавани болести".

90% от случаите на безплодие се дължат на нелекувани полови болести

Докато те не се поставят под контрол няма да можем да овладеем инфекциите от СПИН и ХИВ, защото те са вход за ХИВ инфекцията", посочи проф. Кантарджиев и изброи като рискови инфекциите ендоцервицит, херпес вирусните инфекции, хламидиалната инфекция и микоплазма гениталиум. Тези инфекции засягат и репродуктивните способности на жената.

Проблем в лечението на болните от СПИН е резистентността към някои от медикаментите. Експертите вече са доказали, че у нас има пациенти, които са се заразили с резистентни към някои от лекарствата вируси. В хода на лечението също може да настъпи резистентност. Без постоянно мониториране на резистентността, парите, които държавата дава за най-скъпото лечение на СПИН не се оправдават, смята проф. Кантарджиев.

Тест за ХИВ инфекция може да се направи най-рано месец след заразяването

Доц. Ивайло Алексиев от Националната референтна потвърдителна лаборатория за изследване за СПИН посочи, че при риск (непротектиран полов акт и др.) стандартен лабораторен тест за наличие на ХИВ инфекция може да се направи най-рано след месец. Бързият тест, който се направи и в полеви условия, няколко месеца по-късно. Те обаче са с по-ниска чувствителност.

"Напоследък навлиза в практиката пиенето на антиретровирусни медикаменти. Това се нарича преекспозиционна профилактика. Тя има странични нежелани ефекти. Освен това неизползването на презерватив и пиене на антиретровирусни медикаменти, може да предпази от ХИВ, но не и от други полово преносими инфекции".

Иван Димов от фондация Сингъл Степ коментира проблемите на младежите, с различна сексуална ориентация. Организацията работи за разкриване на общностен център в София, в който да се извършват и изследвания за ХИВ. Фондацията е създала онлайн чат за консултации на младежи и техните родители.

Още по темата чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен графѝк с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40