Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тест за ХИВ инфекция - най-рано месец след рисков контакт

Проф. Тодор Кантарджиев: Нелекуваните полови болести са входна врата за СПИН

проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС
Около 200 души годишно се инфектират с вируса на СПИН в България. Регистрираните болни, по данни от 2016 година, са близо 2700. Заразените, според специалистите са повече - между 3000 и 3500 души, т.е. близо 800 души не знаят, че са носители на вируса. Данните бяха оповестени от Националния център по заразни и паразитни болести по време на семинар, посветен на борбата с ХИВ.  Тенденция още от 2005-2006 г. борят на инфектираните мъже да в пъти по-голям в сравнение с жените. Над 80 процента са мъже, а 16% са жените. Това се дължи най-вече на инфектиране при сексуалните контакти в гей общността и т. нар. МСМ общност - т.е .мъже, които правят секс с мъже. У нас, за щастие, са единични случаите на предаване на болестта от майка на новородено, през миналата година дори няма такъв случай.

Най-често инфекцията се открива между 20- и 40-годишна възраст


Заразяването обаче е станало около 5 години по-рано. Най-много са случаите в столицата - 41 %, следва Пловдив с 13 процента, и Варна - 8 на сто. За лечението на болните у нас се използват над 30 вида медикаменти, отбелязаха специалистите. Проблем са огромният набор от резистентни мутации на вируса на ХИВ, както и токсичността на медикаментите, които болните трябва да  приемат всекидневно, цял живот.  

Проблемите в диагностиката и в лечението обобщи пред Радио София директорът на Националния център по заразни паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев:

"Като всяко заболяване, което се предава от човек на човек, така и ХИВ инфекцията и СПИН са важни за  здравето в нашата страна, защото само преди 30 години, когато бяха открити първите случаи, световното обществено мнение беше поразени. Въпреки направеното през първите години, се оказва, че епидемията засегна не само развитите икономически държави, но е огромен проблем в развиващите се страни. В нашата страна имаме ок. 200-250 случая на година, която говори за стациониране на нарастването на инфекцията, но това не трябва да ни успокоява.  Има опасна тенденция - намалява броят на хората, придобили инфекцията чрез използване на венозни наркотици, в замяна на това се увеличават случаите на мъже, контактуващи с мъже и също така на мъже, които контактуват с мъже и след това имат безразборни и много контакти с жени".

Мъжът много по-лесно заразява жената

Това е рискът при тази инфекция, посочи специалистът. Затова според него задължително младежите трябва да използват презервативи и да избягват честата смяна на партньори. Според проф. Кантарджиев, за да бъде ограничена инфекцията, е необходим стриктен контрол на полово предаваните болести:

"Това е сфера от общественото здравеопазване, която е силно занемарена в последните години. Самият факт, че имаме толкова голям проблем с безплодието в семействата, говори, че имаме безконтролно разпространение на зле диагностицирани и лекувани полово предавани болести".

90% от случаите на безплодие се дължат на нелекувани полови болести

Докато те не се поставят под контрол няма да можем да овладеем инфекциите от СПИН и ХИВ, защото те са вход за ХИВ инфекцията", посочи проф. Кантарджиев и изброи като рискови инфекциите ендоцервицит, херпес вирусните инфекции, хламидиалната инфекция и микоплазма гениталиум. Тези инфекции засягат и репродуктивните способности на жената.

Проблем в лечението на болните от СПИН е резистентността към някои от медикаментите. Експертите вече са доказали, че у нас има пациенти, които са се заразили с резистентни към някои от лекарствата вируси. В хода на лечението също може да настъпи резистентност. Без постоянно мониториране на резистентността, парите, които държавата дава за най-скъпото лечение на СПИН не се оправдават, смята проф. Кантарджиев.

Тест за ХИВ инфекция може да се направи най-рано месец след заразяването

Доц. Ивайло Алексиев от Националната референтна потвърдителна лаборатория за изследване за СПИН посочи, че при риск (непротектиран полов акт и др.) стандартен лабораторен тест за наличие на ХИВ инфекция може да се направи най-рано след месец. Бързият тест, който се направи и в полеви условия, няколко месеца по-късно. Те обаче са с по-ниска чувствителност.

"Напоследък навлиза в практиката пиенето на антиретровирусни медикаменти. Това се нарича преекспозиционна профилактика. Тя има странични нежелани ефекти. Освен това неизползването на презерватив и пиене на антиретровирусни медикаменти, може да предпази от ХИВ, но не и от други полово преносими инфекции".

Иван Димов от фондация Сингъл Степ коментира проблемите на младежите, с различна сексуална ориентация. Организацията работи за разкриване на общностен център в София, в който да се извършват и изследвания за ХИВ. Фондацията е създала онлайн чат за консултации на младежи и техните родители.

Още по темата чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54