Сопраното Красимира Стоянова казва, че след изпълнението на "Реквием" се чувства много приповдигнато. "Чувствам го като лично откровение, като изповед сама за себе си".
Не може човек да изпълни това произведение и да не е под много силна емоция, под много силно преживяване. Няма как това да стане, защото това произведение е толкова дълбоко и силно като смисъл, като музика.
Съчетанието между смисъла на текста, смисъла на човешкия живот, между това какво ще стане с душата - къде ще отиде, как ще бъде и музиката, която е композирата точно върху това, е толкова гениално, въздействащо е това съчетание, че човек никога не може да остане равнодушен. Лично аз, слушайки “Реквием”, се чувствам много приповдигнато. Чувствам го като една лична изповед, разказва Красимира Стоянова.
Замисълът на "Реквиема" е от края на 1868 г. Идеята е най-добрите композитори на онова време да се обединят и да напишат траурна меса по повод годишнината от смъртта на Росини - "най-уважавания италиански композитор". По жребий на Верди се пада заключителната част, най-привлекателна за авторите - Libera me. Творбата е написана през ноември 1869 г., но не е изпълнена.
По-късно Верди решава да напише свой "Реквием" в чест на Росини. Тласък за по-скорошното му завършване дава смъртта на бележития писател Алесандро Мандзони, пред когото Верди се прекланя от младежките си години като "образец на добродетелта и патриотизма". Творбата е завършена на 10 април 1874 г. Първото изпълнение е в миланската катедрала "Сан Марко" под диригентството на автора. Следват още изпълнения с огромен успех - в Миланската скала, Париж, Лондон, Виена, Мюнхен, Петербург.
Подробности - в звуковия файл.
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..
В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..
Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата toyp.jci.bg...
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..
Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..