Сопраното Красимира Стоянова казва, че след изпълнението на "Реквием" се чувства много приповдигнато. "Чувствам го като лично откровение, като изповед сама за себе си".
Не може човек да изпълни това произведение и да не е под много силна емоция, под много силно преживяване. Няма как това да стане, защото това произведение е толкова дълбоко и силно като смисъл, като музика.
Съчетанието между смисъла на текста, смисъла на човешкия живот, между това какво ще стане с душата - къде ще отиде, как ще бъде и музиката, която е композирата точно върху това, е толкова гениално, въздействащо е това съчетание, че човек никога не може да остане равнодушен. Лично аз, слушайки “Реквием”, се чувствам много приповдигнато. Чувствам го като една лична изповед, разказва Красимира Стоянова.
Замисълът на "Реквиема" е от края на 1868 г. Идеята е най-добрите композитори на онова време да се обединят и да напишат траурна меса по повод годишнината от смъртта на Росини - "най-уважавания италиански композитор". По жребий на Верди се пада заключителната част, най-привлекателна за авторите - Libera me. Творбата е написана през ноември 1869 г., но не е изпълнена.
По-късно Верди решава да напише свой "Реквием" в чест на Росини. Тласък за по-скорошното му завършване дава смъртта на бележития писател Алесандро Мандзони, пред когото Верди се прекланя от младежките си години като "образец на добродетелта и патриотизма". Творбата е завършена на 10 април 1874 г. Първото изпълнение е в миланската катедрала "Сан Марко" под диригентството на автора. Следват още изпълнения с огромен успех - в Миланската скала, Париж, Лондон, Виена, Мюнхен, Петербург.
Подробности - в звуковия файл.
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..
Теодосий Спасов и Иван Шопов ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion" ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..