Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се готви боб в Радуил

Снимка: Лили Големинова
При гостуването на пътуващото ни "Радиокафе" в село Радуил (само на 8 километра от Боровец), имахме много колоритни срещи. Една от тях беше с Цветанка и Добринка - двете дами, които от 14 години приготвят 10-те казана боб, необходими за изхранване на гостите на ежегодния Фестивал на боба в селото.

Те бяха първите ни гости, защото така и така бяха станали рано - още от 6 сутринта се бяха захванали с казаните. Защо е толкова хубав радуилският боб, бързам да попитам аз. "Най-вече заради хубавата вода, с която се напоява - отговарят ми баба Цветанка и баба Добринка, допълвайки се, - нали тук имаме две реки, но бобът от Слимница е най-вкусен, защото е по-малка рекичка и водата е по-топла".
За приготвянето най-важното е да се накисне от предната вечер, да се измие на сутринта и да се сложи в студена вода. Вари се бавно - "по-полека", на тих огън. Изобщо, "бобът става най-хубав на огън". Който е в града и си няма огън, поне да го вари на слаб котлон. Продължаваме с указанията на Цветанка и Добринка - "като изври малко водата и фасулът спадне до долу, слагаме първо кромид и моркови, после, като поомекне, добавяме чушките - червени, пресни, нарязани на дребно. Слагаме и прясна чубрика, целите гранки - както са си". Солта и олиото - накрая, а който обича люто, да си стрие една люта чушка в купичката - "и става приказка", по думите на баба Добринка.
Според нашите гостенки на масата с боба трябва да има салата, "домашна печен чушка с оцет и чесън, както и хляб".
Освен чуден боб, в Радуил има хубави картофи и домати, а в реките има пъстърва. Затова всички умеят да готвят добре именно с тези продукти.
Живо изглежда (особено по време на фестивала на боба) село Радуил, но според Цветанка и Добринка някога хората са били много повече, около 4000. Сега има чист въздух, но няма поминък. Едно време дърводобивът е бил много важен за региона. Сега горското стопанство е закрито, а младите ходят да работят в Боровец и Костенец. "А някога ей-тука имаше ресторант - показват ми една полуразрушена голяма къща с тераса, точно над реката- и сме правили сватби с по 400 човека, пускахме грамофонни плочи отвътре, танцуваше се, всеки гледаше да излезе на терасата, заради гледката". И за Добринка, и за Цветанка готвенето е и професия. Синът на Добринка е шеф-готвач от няколко години в държавите от Бенелюкс, дъщерята на другата ни гостенка пък останала в селото, гледа животни и екопродукти.
Още за боба и майсторлъка на бабите от Радуил - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01