Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова възможност за пациентите и в борбата със страничните ефекти

Д-р Красимир Койнов: Ракът може да бъде победен с таргетна терапия, не с лечение по принцип

Онкозаболяванията трябва да се лекуват не според диагнозата изобщо, а след анализ на генетичните аномалии при конкретния пациент

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Пациентите с онкологични заболявания у нас вече могат да съхранят косата си при лечение с химиотерапия. Новата апаратура, с която се извършва иновативната терапия, беше представена в началото на седмицата Методът вече е приложен на 7 жени у нас - в МБАЛ "Сердика". В света от тази възможност са се възползвали над 100 хиляди пациенти. Апаратът е закупен по инициатива на сдружението за подкрепа на онкоболни Дара Хелп. Пред Радио София един от водещите специалисти по медицинска онкология в България д-р Красимир Койнов, началник на Второ отделение „Медицинска онкология”в МБАЛ "Сердика" - обясни, че технологията е приложима при химиотерапия с определени цитостатици:

Снимка"Апаратът се използва по време на апликация на цитостатиците. Системата се включва половин час преди вливането и половин час или час и половина след това, в зависимост от цитостатика. Използва се само при цитостатици, при които има висок процент на косопад... Токсичният им ефект се осъществява по време на вливането. Предотвратявайки контакта на цитостатика с космения фоликул, предотвратяваме токсичното му увреждане и по този начин се предотвратява и косопадът".


Д-р Койнов обясни, че има цитостатици, при които падането на косата е толкова незначително, че не е необходимо използването апаратурата. Специално противопоказание за използването й по принцип няма. Евентуално кожно заболяване може да попречи, обясни специалистът. Той предупреди, че терапията не може да гарантира 100 процента запазване на косата. Пациентите, които до момента са го използвали, са постигнали добър ефект. Специалистът коментира, че самото лечение на основното заболяване повече притеснява болните:  

"Самото заболяване притеснява пациента, какво ще е бъдещето, има ли налични лекарства в клиничната практика, дали ще бъде успешно лечението, дали ще има риск от възвръщане на заболяването. Има и много социални и психологични въпроси при всеки пациент. Затова лечението трябва да бъде комплексно".


По отношение на персонализираната терапия, д-р Койнов посочи, че бъдещето е лечението не на заболяването по принцип, а на заболяването при конкретния пациент - след анализ на генетичните аномалии при него. (Още чуйте в интервюто със специалиста!)

Управителят на Сдружението за подкрепа на онкоболни Дара Хелп Невена Манолова коментира, че възможността и за запазване на косата по време на химиотерапия е от изключително значение:

"Това не е козметичен проблем. Онкоболният не се успокоява, като му кажеш: "Това е временно, косата ще порасне". Това е страх, стигма. Много хора се притесняват да не ги видят децата им, как ще ги възприемат колегите. Голяма част се затварят в себе си, не излизат. Много е трудно преживяването".

Невена Манолова стартира благотворителна инициатива за закупуване на апаратурата, но не събира достатъчно средства. Обръща към създателя на технологията и след преценка на фимата-вносител, апаратът вече е достъпен и за българските пациенти. Сдружението планира дарителска акция за набиране на средства, с които да се заплаща терапията за пациентите (цената на една процедура е около 240 лева). Сдружението е платило по една процедура на седемте пациентки, които са я използвали до момента.  

По проект "Онкологичното заболяване не е присъда, а време за ново начало", финансиран от ЕС, организацията открива свои центрове в Пловдив и в Бургас, където пациентите могат да получат съвети и подкрепа още при поставянето на диагнозата. За последните 3 години, в двата центъра на Дара Хелп в София са подпомогнати около 1000 пациенти.
Още подробности чуйте в звуковите файлове!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17